Rathův otec píše synovu soudci: Komunisto, sloužíš pravičákům a týráš Davida

28.08.2012 14:02 | Zprávy

Ratmír Rath, otec zadrženého středočeského exhejtmana a poslance Davida Ratha, oslovil prostřednictvím blogu svého syna soudce pražského Krajského soudu Josefa Gotěka. Oslovuje jej jako člověka, který jeho syna nadále mučí vazbou a přiznává, že jako lékař tomu nerozumí.

Rathův otec píše synovu soudci: Komunisto, sloužíš pravičákům a týráš Davida
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vazebně stíhaný poslanec David Rath vystoupil ve sněmovně

Rath starší vstoupil do kauzy svého syna již několikrát. Když v květnu objevila policie v domě středočeského hejtmana deset milionů korun, prohlásil, že jsou to jeho úspory z lékařské praxe a manželčina podnikání. Jeho verzi pro Lidovky.cz potvrdil i druhý syn Michal Rath. „Otec je bohatý. Když to tvrdí, nemám důvod mu nevěřit,“ uvedl.

Podruhé do případu vstoupil nedávno, když společně s matkou jednoho z Rathových synů, Renatou Horkou, nabídl milionovou kauci na synovo propuštění. Soudce okresního soudu však určil kauci ve výši čtrnáct milionů, která je prý zcela mimo jeho možnosti.

V září by měl jako odvolací instance rozhodovat o výši kauce a rovněž o prodloužení vazby právě Krajský soud, u něhož soudce Gotěk rozhoduje. Již dříve však zaujal tím, že zamítl návrh Okresního soudu pro Prahu-Východ na zrušení některých vazebních důvodů, konkrétně pokračování v trestné činnosti. Podle soudu hrozí, že Rath, který si ponechal veřejnou funkci poslance, by pokračoval v nějaké formě korupčního jednání. Toto rozhodnutí kritizovali i obhájci, podle kterých je to zjevný nátlak na někdejšího sociálního demokrata, aby se vzdal poslaneckého mandátu.

Komunisté taky obviňovali lékaře z korupce

„Seznámil jsem se i s Vaším rozhodnutím a musím přiznat, že mě zaskočilo a nepřipadá mi objektivní,“ píše soudci otec bývalého hejtmana na blogu Aktuálně.cz. Vězněni podle něj mají být lidé, kteří představují pro společnost nebezpečí, což není případ jeho syna. Proto mu to ze všeho nejvíce připomíná praktiky komunistického režimu.

Právě on sám byl přitom kritizován za své chování během komunistického režimu. Například týdeník Reflex přinesl jeho obsáhlý profil, ve kterém odhalil jeho minulost agenta StB s krycím jménem Ras a prominentního lékaře. „V době normalizace dokázal spojit vážnost lékařské profese a současně byl významný komunistický funkcionář, který měl pro své sekernické sklony mezi zaměstnanci pražské Thomayerovy nemocnice přezdívku doktor Strach,“ připomněl magazín v květnu, bezprostředně po Rathově zatčení.

Sám Ratmír Rath však vnímá svou tehdejší roli jinak a využívá ji k útoku na soudce Gotěka, který byl rovněž členem KSČ. „Stejně jako Vy jsem byl členem KSČ. Nikdy jsem však nesouhlasil s postupy tehdejších soudů, kdy věznili lidi, kteří nikoho neohrožovali. I tehdy jsem zažil jak čistě politické procesy, tak i monstrprocesy s lékaři, kteří měli vzít od pacienta úplatek,“ vzpomíná. Řada těchto lékařů, popotahovaných za údajnou korupci, byla podle něj čestná a jejich stíhání pouhou šikanou tehdejších represívních složek.

Mezi takové prý patřil i soudce Gotěk. „Zatímco já jsem pomáhal lidem od bolesti, tak Vy jako komunistický soudce jste spíš lidem bolest způsoboval a to na politickou objednávku,“ připomíná někdejšímu představiteli komunistické justice. Přesto to však prý byl on, kdo po roce 1989 jako reflexi svých dřívějších chyb odešel z vedoucích funkcí a věnoval se pouze pacientům v soukromé praxi. „Jsem trochu překvapen, že se totéž nestalo i u Vás, když jste byl s režimem spojen mnohem více než já jako lékař,“ vzkazuje soudci.

Pravicový poturčenec horší Turka

Přemýšlí, zda právě tato skutečnost není důvodem Gotěkova tvrdého postoje vůči jeho synovi. Jako soudce prý musí určitě vědět, že podmínky vazebního stíhání jsou na hranici fyzické a psychické likvidace.

Nesmyslný je podle Ratha názor, že by jeho syn mohl pokračovat v trestné činnosti jen proto, že je poslancem. To už prý hraničí s tlakem na složení mandátu, což jen potvrzuje politické motivace jeho rozhodnutí.

„Ptám se sám sebe, proč to děláte? Souvisí to s Vaší komunistickou minulostí?“ ptá se otec středočeského exhejtmana, načež soudci podsouvá strach, že by mu média vyčítala vstřícnost vůči levicovému politikovi. Případně to, že by podle hesla „poturčenec horší Turka“ sám chtěl horlivě zlikvidovat kritika pravice.

Vzápětí ale spekuluje, že by to mohlo být tak, že na zadržování jeho syna tlačí levice, která by chtěla jeho místo obsadit někým poslušnějším. „Ať je Váš motiv jakýkoli, dělá na mě dojem účelovosti plynoucí z Vaší politické minulosti. Mám pocit, že nerozhodujete svobodně a nestranně, ale veden postranními úmysly,“ vyznává se ze svých dojmů Rath senior.

Následně ještě soudci píše, že o něm zaslechl, že propadl gamblerství. Nechce se mu však věřit, že by člověk v pozici soudce měl tak slabou vůli a sklon k závislosti. „Vidíte, i o Vás lidé šíří leccos, co vůbec nemusí být pravda a nikdo Vás za to nevyšetřuje a případně netrestá,“ vzkazuje mu v narážce na spekulace o míře viny svého syna.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…