Rázný Zbořil: Až v ÚSTR začnou zkoumat SSM, bude se Nečas asi dost divit

20.04.2013 11:11 | Zprávy

Pravici dnes doběhla neserióznost založení ÚSTR. Už Karel Marx říkal, že kdo s čím zachází, tím také může scházet. Když se v ústavu začne zkoumat úloha SSM, která byla revolučním předvojem KSČ, tak se možná bude ODS divit, kolik straníků tam uvízne. Politolog Zdeněk Zbořil má pro anabázi kolem protitotalitního ústavu několik trefných přirovnání.

Rázný Zbořil: Až v ÚSTR začnou zkoumat SSM, bude se Nečas asi dost divit
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

„Dějiny nejsou fotbalový zápas, aby se v devadesáté minutě odpískal konec, hráči si podali ruku a šli po svých,“ sdělil ParlamentnímListům.cz na úvod ostřílený politolog Zdeněk Zbořil. Podle něj Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nyní doběhla neserióznost jeho založení, které iniciovali občanští demokraté. Tato politická objednávka bude totiž vždy danajským darem, který mu byl dán do vínku.

SSM a Jiskry

„Předělávání historie je docela dobře možné, ale tak se ÚSTR založil, jenomže se myslelo, že bude vše podle ODS. To je bohužel neštěstím politiků, že se připravují na volby, co už byly a generálové na války, které byly, pokud možno vítězné. To je bohužel vloženo do vínku ÚSTR a jde o danajský dar. A tento ústav se z toho nikdy nedostane,“ podotkl Zbořil

Dnešní situaci prý předvídal. „Když mi někdo kdysi říkal, že komunisté a sociální demokraté ten ústav zruší, opáčil jsem, že naopak budou říkat, že ho postaví na zdravé základy. To jsem říkal před čtyřmi lety. Třeba začnou zkoumat úlohu Socialistického svazu mládeže (SSM) za normalizace a to by v tom byl čert, aby v síti neuvízla nějaká ryba z dnešní ODS. Podle mě by jich tam uvízlo spousty. Možná se tedy bude ODS dost divit. SSM byla sice masová organizace, ale i revoluční předvoj KSČ, a v tu chvíli budou nahraní. Když se půjde ještě dál do potěru, tedy do Jisker, tak kdo je bez viny, ať hodí kamenem. Je to opravdu strašně zneužitelné,“ vysvětlil.

Podle Zbořila byl vždy ÚSTR nástrojem politického boje. „A když se nic na někoho nenajde, ještě lze vrtat do jeho rodiny. Začne se zjišťovat, že jeho maminka byla na okresním výboru KSČ v Nymburku, což jsou ti, co vystoupili na podporu invaze v roce 1968 a tak. To je tak zneužitelné. Z toho až mrazí,“ řekl pro ParlamentníListy.cz politolog.

Třetí prověrka

Občanské demokraty podle Zbořila doběhla neserióznost založení ÚSTR a přesvědčení, že se dají definovat dějiny předem. „O čem se dá dopředu říci, že je to totalita a není? To je zavádějící. Už v sedmnáctém století se na pražské univerzitě považovalo za největší metodologický prohřešek hádání z výsledku. Ohledně ÚSTR se jedná i o Archiv bezpečnostních složek (ABS). Ale ten zase není zajímavý tím, co v něm je, ale tím, co si lidé myslí, že v něm je. Zrození ÚSTR je o nalezení perpetua mobile. Bude už navěky čerpat sílu a energii ze sebe a objevovat stále nové a nové věci. Začas se najde něco nového na katolické kněze, pak na další skupiny a pořád dokola,“ doplnil.

Ostatně ke vzniku ÚSTR má několik trefných přirovnání. „První protirežimní film vznikl v SSSR v roce 1953, krátce po Stalinově smrti, a jmenuje se Třetí prověrka. Pilota vyloučí ze strany, zakážou mu létat, rehabilitují ho, dovolí mu létat a pak se to opakuje. Když je rehabilitován potřetí, tak už létat nechce, protože pochopil, že vůbec nejde o něj, ale jde o aparát, který rozhoduje o všem,“ dodal a pokračoval: „Ostatně i Karel Marx říkal, tedy volně parafrázováno, že lidé si často k tomu, aby mohli ovládat druhé, vymyslí nějaký nástroj, ale ten se jim většinou vymkne z rukou a často se postaví i proti nim.“  

Jako soudnímu znalci v oboru extremismu se mu nedávno opět dostalo do rukou mnoho drsných písní. „Ale jen deset procent bylo neonacistických, jinak šlo o brutální a vulgární sociální a politickou kritiku. Ty texty jsou docela obdobou diskusí třeba u vás na ParlamentníchListech.cz,“ zavtipkoval. Podle Zbořila by se historikové, třeba ti z ÚSTR, měli zabývat i obdobím v letech 1945 až 1948, tedy mezidobím po druhé světové válce a před komunisty opěvovaným Vítězným únorem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…