Rebelové prý v noci urvali nové hlasy. Šance na přežití vlády stále žije

05.11.2012 7:14 | Zprávy

Někdejší ministr životního prostředí a bývalý místopředseda ODS Pavel Drobil byl prý hlavním vyjednavačem, který sháněl hlasy Ivanu Fuksovi, který kandidoval proti Petru Nečasovi na post předsedy strany. Uvádí to server Týden.cz

Rebelové prý v noci urvali nové hlasy. Šance na přežití vlády stále žije
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr průmylu a obchodu Martin Kuba

Za Fuksu se totiž měla kromě pražských a středočeských delegátů postavit i severní Morava, kterou reprezentuje právě Drobil. Fuksu v tajné volbě do čela strany podpořilo 178 delegátů, čímž rebelové dávají jasně najevo, že jich v boji proti vládnímu daňovému balíčku není jen šest, ale rovnou třicet procent.

„Krátce po oznámení Fuksovy kandidatury v sobotu v pozdních večerních hodinách za Drobilem přiběhl další ze vzbouřenců, středočeský Marek Šnajdr. Telefony se netrhly a tvrdá práce přinesla výsledek,“ píše Týden.cz.

Šéf strany a premiér Petr Nečas si prý celou událost s Fuksovou kandidaturou a celkem značným ziskem hlasů delegátů mylně vykládá, což mu v blízké době může přivodit politickou smrt.

Když se ODS nedomluví, vládu prý zachrání VV

Nečas to totiž vidí pouze jako vymezení rebelů proti jeho osobě a neuvědomuje si prý, že Fuksa reprezentuje rebelující poslance, bez jejichž hlasů tento týden padne vláda.

Přesto podle serveru Nečasovi lidé vypouštějí do éteru balónky, když pomalu šíří zaručené zprávy o tom, že se nakonec poslanecký klub s lidmi kolem Tluchoře domluví a změny daňové politiky nakonec projdou. Takovou variantu Týdnu.cz údajně potvrdil i jeden z poslanců reprezentující tzv. rebely Tomáš Úlehla.

Stejně se prý šíří i „zaručené“ zprávy, že kabinet Petra Nečase tento týden při hlasování zachrání někteří poslanci Věcí veřejných. Podporu k tomu má podle tvrzení serveru hledat exministr školství a poslanec Josef Dobeš, který podobné zvěsti v posledních dnech odmítal komentovat.

Dohodu s rebely naznačují i HN

Takovou jistotu však premiér veřejně najevo nedává a nadále mluví o tom, že doufá v ústupek rebelů. „Ukáže se, zda bude menšina respektovat rozhodnutí většiny. Zda tito lidé už nepřekročili Rubikon, za nímž se dá směřovat k pomníku Vlastimila Tlustého,“ řekl Týdnu.cz Nečas v narážce na někdejšího ministra financí v první Topolánkově vládě, který nakonec druhý kabinet bývalého šéfa ODS pomohl při hlasování o nedůvěře potopit.

O tom, že se nakonec ODS se svými rebelujícími poslanci domluví, referují i pondělní Hospodářské noviny. První místopředseda Martin Kuba je prý připraven jednat s každým z rebelů zvlášť.

„Oficiálně jednání probíhají se skupinou. Přiznám se ale, že se jich chci každého jednotlivě zeptat na jejich pohled na věc. Přijde mi nefér z toho dělat nějakou instituci, kdy se nejsme schopni potkat jinak než v oficiálních skupinách,“ řekl Kuba pro HN.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rp

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…