Řidič Smetana nechtěl ukázat holý zadek, bachaři ho bili. Pozor, milí Češi...

21.12.2012 9:06 | Zprávy

Tykadlový kreslíř Roman Smetana by měl dnes vyjít na svobodu. Před tím byl ale ještě zbit za to, že se nepodrobil ponižující osobní prohlídce. Jeho sympatizanti takové manýry vězeňské služby drsně odsuzují a například Stanislav Penc hovoří o lampasáckých a estébáckých manýrech, které ukazují na fakt, že se vězeňský systém od dob komunismu nezměnil.

Řidič Smetana nechtěl ukázat holý zadek, bachaři ho bili. Pozor, milí Češi...
Foto: Repro prosmet.webnode.cz
Popisek: Nálepka na podporu řidiče Romana Smetany

„Ukazuje to v plné nahotě vězeňský systém a stálé dodržování lampasáckých a estébáckých manýrů. Ve skutečnosti se totiž systém nezměnil a je stejný, jako byl za komunismu. Řídí ho totiž stále stejní lidé. Oni si vymyslí nějaká pravidla, je jim jedno, že jsou ponižující, a pak všechny nutí, aby se jim zcela podřídili,“ podotkl Stanislav Penc k případu, co se stal minulý týden. Kreslíř tykadel Roman Smetana byl totiž ve věznici Rapotice ztlučen kvůli tomu, že se nepodrobil osobní prohlídce. Dnes by mu měl celý trest skončit. Nicméně podle Pence ukazuje celá Smetanova kauza na to, že do vězení se může dostat kdokoliv za cokoliv a pak si tam prožít peklo ponižování lidské důstojnosti.

Zlé poměry ve věznicích

„Teď jsem se to dozvěděl od vás. Je to smutné,“ sdělil předseda Strany zelených Ondřej Liška, jenž Smetanův trest vždy považoval za nepřiměřený a podepsal petici proti jeho odsouzení. „Nicméně mám i z jiných zdrojů informace o tom, že poměry v českých věznicích nejsou růžové. Přestože jsou lidé odsouzeni, mají právo na spravedlivé zacházení a jakékoliv ponižování jejich důstojnosti je odsouzeníhodné,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Liška.

Minulý čtvrtek se ve věznici Rapotice prováděla kontrola cel a v rámci ní i osobní prohlídky vězňů. Roman Smetana, který by měl dnes v jedenáct odpoledne, alespoň podle webu sdružení Přátel Romana Smetany, vyjít na svobodu, protože si už odpykal svůj trest, se podrobit „filcunku“, jak se ve vězeňské hantýrce říká osobní prohlídce, odmítl.

„Především jsem pak odmítal se svléci a špulit holý zadek s odůvodněním, že mezi půlkami prostě nic nemám. Dlouho, leč marně, jsem byl přesvědčován, abych ustoupil a zadek ukázal. Pak na mě naběhlo pár ostrejch chlapíků, předvedli cosi jako akci zásahové jednotky, srazili mě na zem, zaklekli na záda, snažili se mi snad vykloubit rameno a řvali u toho jak tlupa paviánů. Když jsem sípal bolestí, řvali na mě, abych přestal, že mi to rameno ještě pořádně kloubit nezačali,“ napsal Smetana z vězení.

Zástupce ředitele věznice Dušan Gáč k tomu poznamenal, že zákrok by vyhodnocen jako přiměřený. „Odmítal se prohlídce jako jediný bez udání konkrétního důvodu podrobit, proto bylo použito přiměřených donucovacích prostředků podle zákona. Šlo o zákonný postup, který se obešel bez zranění,“ dodal.

Politici mlčí

Ani exministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil, jenž podal stížnost proti Smetanově odsouzení, o případu nic nevěděl. „Pokud jde o pravdu, pak je to šokující. Doufám, že kauza bude vyšetřena a viníci tvrdě potrestáni. Je třeba také vyšetřit příčiny incidentu a zjistit odpovědnost příslušníků vězeňské služby, zda nejde o jejich selhání,“ napsal v sms ParlamentnímListům.cz.

Podle Stanislava Pence, který patří ke Smetanovým sympatizantům a schválil jeho čin, se většina politiků bojí v této kauze vyjádřit nějaké stanovisko. „Jediní politici, co se k tomu vyjádřili, jsou dva kandidáti na prezidenta a ti se nepočítají, protože jde o volební kampaň. Co udělala ČSSD ve věci obhajoby Smetany? Nic. Jen na tom honili politické body. Ostatně to samé udělal i Jiří Pospíšil. Každý ho obdivoval, jak se Smetany zastal a podal podnět k porušení zákona. S tehdejším ministrem Pospíšilem a jeho náměstkem Františkem Korbelem jsem ohledně této věci mluvil několik dnů a v několika sadách sms a telefonních hovorů, než jsem je dotlačil, aby podnět podali. Nicméně se v něm nezastal Smetany, ale chtěl jen u soudu ověřit, zda je možné, aby někdo v rámci politické agitace mohl poškozovat cizí majetek. Samozřejmě, že soud musel říci, že nemůže. No a takový matlák je dnes hrdina veřejnosti jako ochránce obyčejných lidí,“ vysvětlil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Filip Turek byl položen dotaz

Zaujala mě tato vaše věta

Mimo svého pozvání jsem měl i pár vstupenek navíc, jednu jsem dal slečně, kterou jsem potkal v New Yorku, 2 jsem chtěl dát panu premiérovi pro něj a pana prezidenta, ale nějak jsem na to zapomněl. .. To jste jako dal vstupenku úplně cizímu člověku? Soudím, že se vám líbila nebo proč jako? A to, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…