Romové proti Nečasovi: Dnešní pieta byla vypočítavost. Jako pád Pospíšila

09.07.2012 15:06 | Zprávy

Romští aktivisté a politici bojkotovali dnešní pietní akci premiéra Petra Nečase v Letech u Písku, kde stával internační tábor pro Romy. Vysvětlují to tím, že pietu tradičně pořádají v květnu a jí se doposud, kromě Václava Havla, žádný z vysokých politiků nezúčastnil. Politická garnitura je podle nich totiž protiromsky zaměřená. Nečasova akce byla prý vypočítavostí, aby se blýsknul v EU.

Romové proti Nečasovi: Dnešní pieta byla vypočítavost. Jako pád Pospíšila
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předseda Strany rovných příležitostí Štefan Tišer

Pietní vzpomínku premiéra Petra Nečase k uctění obětí romského holocaustu u pomníku v Letech u Písku kritizuje část Romů. Někteří vyčítají premiérovi vypočítavost, protože přehlížení tábora, kde zemřely stovky lidí, kritizuje Evropská unie. Na dnešní akci kupodivu nebyla pozvána zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Nečas si udělal svou pietu

„Jezdí se tam tradičně třináctého května. Byl tam Kocáb, Stehlíková, kromě nich se tam ale nezastavili žádní vládní pohlaváři. Přitom tam byli velvyslanci z mnoha evropských zemí. Doslechl jsem se, že na summitu Evropské unie dostal premiér přes nos a sklidil kritiku.  Jde také o peníze z eurofondů, které se ztrácejí v státním rozpočtu. Proto si najednou udělal zvláštní pietu, protože se mu to hodilo do krámu. V jeho případě jde tedy o získávání politických bodů a vstřícné gesto k EU. Od Nečase je to stejná vypočítavost jako s odvoláním ministra spravedlnosti Pospíšila kvůli vyšetřování korupčních kauz politiků. Nesouhlasím s jeho politikou,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda Strany rovných příležitostí (SRP) Štefan Tišer.

„Premiér si tam nesporně dělal body na úkor Romů. Pietu v květnu Romové pořídili za pár tisíc korun, a tak mě zajímá, kolik stála ta premiérská. Vláda by to měla zveřejnit,“ sdělil jeho spolustraník s SRP Rudolf Vitkovič. Předseda výboru pro odškodnění romského holocaustu a místopředseda SRP Čeněk Růžička se vyjádřil více diplomaticky. „Je známo, jak politici a celá česká společnost na Lety nahlížejí. Třináctého května se tam pieta koná od roku 1998 každoročně. Všichni to tak berou. Pan Nečas se ale rozhodne, požádá Památník Lidice, a udělá to s ním jindy. Možná že v květnu neměl čas a nejspíš měl nutkání se nyní vyjádřit. Nebudu jeho akci zpochybňovat. Pozůstalé ale zneužil a podvedl ředitel Památníku Lidice. V našich očích je manipulátorem, který nemá morální právo něco kolem Letů říkat nebo tam organizovat nějaké piety,“ podotkl.

Spory o tábor v Letech

„V komisi o Letech se projednávalo, že se zkulturní pohřebiště, my ale chtěli nejdříve vyřešit tamní prasečák.  Nicméně chtěli to hned řešit, vždyť ministr zahraničí to měl při každé cestě ven na talíři. Pak se to převedlo pod Památník Lidice. Požadovali jsme, aby na stavební zakázce dělali výkopové práce Romové. Ti mají k místu citový vztah a navíc je v regionu velká nezaměstnanost. Také výstavu Zaniklý svět měli podpořit. Měli jsme džentlmenskou dohodu, nic na papíře. Hned poté, co to Památník Lidice oficielně dostal pod sebe, otočil a džentlmenskou dohodu popřel. Z toho vznikl konflikt,“ vysvětlil dále Růžička s tím, že Nečas o tomto konfliktu nejspíš vůbec nevěděl, ale politici stejně říkají o táboru v Letech polopravdy, aby nepřišly na přetřes další odškodňovací zákony.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…