V poslední době vytočila Michaela Vraného katastrofa s otráveným alkoholem. „Jde o absolutní selhání státu. Všichni o pančovaném alkoholu věděli a nikdo nezasáhl,“ podivil se. „Uřízli jsme si ostudu v celé Evropě. Nařídit prohibici a nezakázat vývoz alkoholu do zahraničí, to je na odstoupení ministra zdravotnictví Hegera,“ sdělil primář chirurgie v jablonecké nemocnici. A pokračoval. „Odstoupit by měl i ministr financí Kalousek pro motivovanou nečinnost, která je evidentní. A také ministr zemědělství Bendl a potažmo celá vláda,“ rozhorlil se Vraný.
V jablonecké nemocnici od počátku
V roce 1990 se stal Michael Vraný primářem chirurgického oddělení jablonecké nemocnice. „Myslím, že jsem významnou měrou přispěl k rozvoji jablonecké nemocnice. Rozpoznal jsem obrovský poteciál laparoskopické chirurgie. Ve vývoji této techniky jsme se dostali na špici v Evropě,“ uvádí.
Ale vždycky je něco za něco, a tak byl doktor Vraný vtažen do politiky. „Šel jsem do ní v zájmu svých pacientů. Dostal jsem příslib na zřízení některých nových oddělení, jako je plastická chirurgie, ortopedie, urologie. Kandidoval jsem ve druhých komunálních volbách za ODS do jabloneckého zastupitelstva a vyhrál,“ směje se. Voliči ho totiž ze zadních pozic vykroužkovali až na první místo. „Nelíbil se mi ale typ tehdejšího vládnutí, tak jsem se rychle, až neuváženě, vzdal mandátu,” vysvětluje.
Vstup do KDU-ČSL
Po letech mu otrnulo a je v politice opět. „Oslovil mě program křesťanských demokratů a v minulých volbách jsem kandidoval do krajského zastupitelstva jako jejich jednička,“ upozorňuje. Na kraj se lidovci nedostali, ostatně něco takového se v ateistickém Libereckém kraji ještě nestalo. Vraný však v roce 2011 do KDU-ČSL vstupuje a nyní za ně kandiduje do Senátu. „Je mi blízká jejich prorodinná, zdravotní i sociální politika, dobře je zvládnutá i ekonomika,“ objasňuje.
Je to katastrofa, říká lékař o Drábkovi na ministerstvu
Ještě před vstupem k lidovcům oslovila doktora Vraného místní TOP 09. Což odmítl, i z toho důvodu, že je mnohem sociálněji zaměřený než je program TOP 09. I proto kritizuje činnost ministra sociálních věcí, Jablonečana a původně také lidovce, Jaromíra Drábka. „Je to katastrofa, nesouhlasím s jeho kroky. Posílá mnohé lidi až na dno společnosti,“ domnívá se Vraný. Tuto situaci vidí u mnohých pacientů. „Předepíšeme jim jako lékaři v dobré víře léky či jim navrhneme nějakou péči a pak zjistíme, že někteří ani nemají na jejich zaplacení,“ vypozoroval.
A neblaze nese i působení dalšího bývalého lidovce ve vládě, ministra financí Miroslava Kalouska. „Mám zásadu. Neplést se do věcí, které jsem nestudoval. A někde jsem zaslechl, že jsme snad jediní v Evropě, kdo nemá v této funkci erudovaného ekonoma,“ podivuje se.
Privatizace fakultních nemocnic je blbost
V Senátu by se rád věnoval Vraný zdravotnické a sociální politice. O plánované privatizaci fakultních nemocnic říká, že jde o blbost. „Mají být plně pod státní kontrolou,“ domnívá se. Ve zdravotnictví podle něj dochází pod vedením ministra Hegera k plíživé privatizaci pod nadvládou pojišťoven, které řídí finanční magnáti. „Jejich jediným zájmem je zisk. Ve zdravotnickém byznysu se pacient stává obtížným elementem,“ míní. „Ministr Heger je zcela ve vleku různým zájmových skupin,“ říká Vraný.
Hrozí amerikanizace zdravotnictví ve špatném slova smyslu
Vláda podle Vraného prosazuje neblaze proslulé reformy z Julínkovy a Šnajdrovy dílny, které byly za Topolánkovy vlády zastaveny především díky lidoveckému poslanci Ludvíku Hovorkovi. „Ten je podle mě hrdina,“ myslí si a vidí Hovorku jako vhodného adepta na ministra zdravotnictví, pokud by v budoucnu tento resort připadl KDU-ČSL.
Vzniká vnitřní emigrace
Spousta lidí nemá o politiku zájem a je jich čím dál tím více. „Vidím to u svých mladých kolegů. Uzavírají se do sebe, vzniká vnitřní emigrace. Vypínají televizní zprávy, nečtou noviny, na internetu se vyhýbají politice,“ vypozoroval. „Utvrzuji se v tomto názoru nyní, kdy dělám předvolební kampaň. Mnoho lidí, i vysokoškoláků, vůbec neví, že jsou nějaké krajské volby,“ uvědomuje si.
I jako senátor chce zůstat chirurgem
Pacienti doktora Vraného se nemusejí obávat, že v případě jeho zvolení senátorem je opustí. „Chirurgii se chci věnovat i nadále. Obojí se dá skloubit. Naopak jde o moji výhodu. Neztratím kontakt se svým regionem a s běžnými lidmi, což se politickým profesionálním politikům běžně stává,“ vysvětluje.
Na závěr se vrací k úrovni našeho zdravotnictví. „Myslím, že je vysoká, a byla by škoda ji snižovat. Myslím i pro ty nejchudší. Vyspělost státu se pozná v tom, že nenechá ty nejslabší padnout,“ konstatuje Michael Vraný.
Michael Vraný
kandidát do Senátu za jablonecký a semilský obvod
člen KDU-ČSL
od roku 1990 primář chirurgického oddělení jablonecké nemocnice
výrazně se zasloužil o rozvoj československé laparoskopie
ženatý, tři dospělé děti
zájmy – sport, hudba, politika
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban