"Naše představa je otevřít odbornou debatu, které sbory potřebujeme či ne a podle toho určit, koho zafinancovat či ne. Nyní se jen tupě škrtá," popsal vizi rozumného jednání o budoucí podobě policie a úsporných opatřeních Buřič. Musel odpovídat i na dotaz, proč je v ČR 38 tisíc policistů, když několikanásobně větší Polsko jich má jen 100 tisíc. "Úkoly, které máme podle zákona jako policisté, plní jinde další sbory," uvedl Buřič. Problémem policie je i příliš mnoho lidí ve vedení, kdy ve vedoucí funkci je prý každý dvanáctý příslušník.
Policejní odborář odmítá všeobecně rozšířený názor, že všechny sněmovní strany se shodnou na jednom-paralyzovat policisty tak, aby nedokázali vyšetřovat zločiny vysoko postavených politiků. "Jsou politici, kteří s námi spolupracují a mají zájem na fungování policie. Například Jeroným Tejc, František Bublan (oba ČSSD), Stanislav Huml (nez.), nebo Rudolf Chlad (TOP 09), kteří zdarma s námi spolupracovali mnoho hodin přesčas," říká Buřič.
Informace z kauz nelze vynášet. Ani v Hyde parku
Odborář ve chvíli, kdy se téma přesunulo k telefonátu ministra financí Kalouska vyšetřovateli kauzy CASA, odmítl uvést, zda existuje nahrávka inkriminovaného telefonního hovoru. "Ano, hovořil jsem s ním, ale nebudu to komentovat," odmítl moderátorův nátlak na zveřejnění citlivé informace Buřič.
Buřič také tvrdě kritizoval ministra vnitra Kubiceho. "Nebudu říkat, že se za něj stydím, takto to ventilovat nechci, ale pan ministr by měl být ochráncem svých lidí. Že by dělal něco dobrého pro policii říci nemohu, ničeho jsem si nevšiml. Není dobrým ministrem vnitra," uvedl odborář s tím, že i nadále trvá vliv Ivana Langera na ministerstvo vnitra. "Od policie Langerovi muži odešli, ale na vnitru pořád někteří jsou," dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek