Inspekce práce se v poslední době zaměřila na běžnou praxi, při které si firmy „najímají“ samostatně působící živnostníky a ti pro ně pak fungují jako zaměstnanci- pracují například přímo ve firmě na firemním vybavení, přímo fungují v rámci firemní struktury atd. Protože však oficiálně mají se zaměstnavatelem uzavřenou smlouvu o externí spolupráci, nevztahují se na ně podmínky pracovně-právního vztahu. Stát na tento vztah doplácí zejména tím, že „zaměstnanci“- oficiálně OSVČ a zaměstnavatelé odvádí nižší daně a odvody. Proto stát tuto praxi stíhá. Nejznámějším případem takového jednání byl v devadesátých letech podnikatel Švarc, proto „švarcsystém.“
Nyní si inspektoři podle MF DNES došlápli na Poslaneckou sněmovnu. Existuje totiž podezření, že sami poslanci zaměstnávají své asistenty tímto způsobem. Ti obvykle pracují „na živnosťák“, ale jejich práce někdy mívá rysy zaměstnaneckého poměru. Pracují pro poslance často ve sněmovních kancelářích a na parlamentních počítačích, někteří podle MF DNES dokonce rozdávají parlamentní vizitky. Proto inspekce zkoumá, zda v případě některých z nich nedochází k obcházení zákona.
Sněmovní právníci pílí
Ohlášená kontrola vzbudila ve Sněmovně rozruch. Předsedkyně Miroslava Němcová si u parlamentních právníků nechala vypracovat analýzu k otázce švarcsystému. Podle této analýzy se „Služby asistenta vykonávají na základě zvláštní smlouvy a ne podle zákoníku práce.“ Zejména jde prý o to, že asistenti nemají jako místo práce vyznačenou Poslaneckou sněmovnu. V praxi se tam však obvykle pohybují.
Ministr páce a sociálních věcí Jaromír Drábek MF DNES sdělil: „Jednotlivé kontroly ani jejich průběh nekomentuji, tedy ani to, zda kontrola probíhá.“ Podle novinářů přitom otázka zněla, zda lze práci asistenta označit jako švarcsystém.
Někteří asistenti se však nebojí. Například asistentka poslankyně Klasnové Kateřina Veselá je podle svých slov z obliga, protože stejnou práci vykonává pro více klientů, kdežto zaměstnanec může mít pouze jednoho zaměstnavatele.
Podle inspektorů to však zatím vypadá, že se žádné nedostatky nenajdou, uzavírá MF DNES.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav