Vyhovět požadavkům ČSSD, tak vidí možný osud církevních restitucí nejvyšší představitel Českobratrské církve evengelické a předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml. Takovou možnost nastínil totiž v rozhovoru pro Českou pozici.
„Kompromis by samozřejmě dobrý byl. Jedna věc je taková ta oficiální tvář politiky, jak se politici tváří navenek, když se na ně voliči dívají v televizi. Druhá věc je kuloárová politika. Z toho, co prosakuje, vyplývá, že leccos z vládního návrhu by pro některé sociální demokraty bylo přijatelné, ale navenek to nemohou před voliči říct. Pracuji s tím, že tu máme legitimní vládu, která si dala za úkol toto téma vysvětlit. Je na vládě, jaký způsob prosazení najde,“ řekl Ruml.
Pokud by ale podle něj situace měla zajít do stadia, kdy církevní restituce zatřesou vládou a měly by být nové volby, pak bude zase na novém kabinetu, jak k problému přistoupí.
„Třeba začneme jednat úplně od začátku nebo se změní jen některé problematické body pro novou vládu. Tak je prostě rozložena moc v naší zemi,“ upozornil.
Církev je ale podle něj na zákon připravena. „Pokud by nastalo majetkové narovnání tak, jak zní současný vládní návrh, pak největší nárok bude na obhospodařování finančních prostředků, které nám přijdou. Na to máme připravenou strategii. Ustavili jsme komisi odborníků – ekonomové, právníci a investoři – a ti už postupně něco investují a vychytávají počáteční nemoci takové správy. Dáváme to postupně dohromady,“ vysvětlil.
Jakmile bude zákon přijat, tak komise bude muset kromě jiného ohlídat třeba i to, aby peníze nebyly zkonzumovány co nejdříve, a zároveň aby vytvářely základnu pro samostatnou a budoucí činnost církve.
„K takovému účelu totiž byl původní majetek církve určen – zajistit existenci církve a její službu, kterou považovala za potřebnou. Jak pro financování farářů, tak pro činnost ven pro všechny – nejen pro naši církev," pronesl.
Motají se již nyní kolem církevních hodnostářů nějací šíbři či velké finanční skupiny? Tak dramatické to zatím není.
„Takto dramaticky to zatím nevypadá. Jsou to jen takové elegantní a kultivované nabídky. To se děje, ale ne v takové míře, že by parkovali před domem a pozorovali, zda je třeba nepředbíhá konkurence,“ poznamenal s úsměvem Ruml a vysvětlil, že prvotním smyslem církve není ale prý získávat členy, jako je tomu v případě politických stran.
„Existence církve tu je kvůli něčemu jinému. Přínosem církevních restitucí pro naši církev je, aby společnost poznala, že nejsme žádní uchvatitelé ve stylu ‚Pojďte k nám, ať je nás víc‘. Ale že nabízíme možnost rozvíjet se duchovně a zároveň nehroutit se ve chvíli, kdy se člověku nedaří a něco ho skřípne. To se může dít různým způsobem – nějakou osvětou mezi lidmi nebo třeba působením ve školách. Především a ve všem jde o to ukazovat na smysl života a jeho dobré obhospodařování. Smyslem majetkového narovnání tedy není získat prostředky, a pak se snažit lákat nové členy. Ani náhodou,“ dodal pak předseda Ekumenické rady církví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb