Šéf největší sítě pekáren: Národní banka nám s korunou podtrhla nohy, Rusnok se mýlí

02.02.2014 5:00 | Zprávy

REPORTÁŽ Chleba a rohlíky, symboly sociálního smíru. Stovky tisíc denně jich vyrobí v největší tuzemské pekárně nacházející se na západním okraji Prahy. Její šéf Ivan Flek natvrdo prohlašuje, že devalvace koruny Českou národní bankou (ČNB) podtrhla podnikatelům v potravinářství nohy a pro pekaře to může být fatální.

Šéf největší sítě pekáren: Národní banka nám s korunou podtrhla nohy, Rusnok se mýlí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Správně upečený chléb

„Pekařina je na tom špatně. Rohlík a chleba jsou imagemakeři, které chce mít každý levné. Jde totiž o symboly sociálního smíru. Nicméně přežíváme na hranici rentability,“ sdělil výkonný ředitel akciové spolčenosti United Bakeries, která vznikla spojením dvou největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek, Ivan Flek. Kancelář má v komplexu největší tuzemské pekárny na západním okraji Prahy, která se nachází v ulici Pekařská. Právě tam se ParlamentníListy.cz zajely podívat, jak vypadá situace v oboru pekařství.

Vůně pečiva všude

Už chodbou se nese klasická vůně pečiva. Na sobě bílé pláště, na hlavách bílé síťky. Jdeme do pekárny s manažerem provozovny Praha Janem Spálovským. Obrovské hale dominují dvě linky na chléb. Jde o klasickou výrobu chleba Šumava, tedy těsto z pšeničné, žitné mouky a kvasu. Veškeré suroviny jsou dávkované automaticky. Konečná matérie jede po lince do pece a upečený chléb po pásu k distribuci.

DALŠÍ REPORTÁŽE ČTETE ZDE

„Vše se odvíjí od objednávek, které jsou uzavřeny kolem čtvrté odpoledne. Děláme i ambulantní závozy, tedy později odpoledne, aby byl zákazník co nejspokojenější,“ řekl a odvedl nás k lince, kde dvě pracovnice balí nakrájený chléb do igelitových obalů. Začátek roku je prý ohledně objednávek horší, protože spotřeba pečiva je po Vánocích menší. „Na trhu vládne konkurenční boj. Je to náročné, ale nestěžujeme si. Musíme ukázat, co v nás je, že na to máme,“ vysvětlil manažer Spálovský.

V této pražské pekárně pracuje kolem 240 zaměstnanců. Vyrábí asi 350 druhů výrobků pro zhruba 750 vlastních zákazníků a stovky dalších ze sesterských pekáren. Denně jde o desítky tisíc bochníků chleba a stovky tisíc rohlíků. Manažer nás vede také do výroby jemného pečiva, automatizované na několika linkách Fritsch.

Slovo ředitele Fleka

„Dnes mají v mnoha supermarketech vlastní pekárny, ale pořád dominují naše levné rohlíky a chleba. Všichni musí mít tyto výrobky. V jednom prodejním řetězci jsme zaplatili marketingové poplatky a najednou tam vidím spoustu regionálních chlebů. Zástupce tohoto řetězce mě uklidnil, že devadesát procent prodeje chleba dělá ten náš a ostatní jsou jen marginální,“ sdělil Ivan Flek ve své kanceláři, kde má obrovskou dobovou fotografii pekáren Odkolek v pražských Vysočanech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…