Senátor: Nahnat socany ke zdi a postřílet. Tak vypadá kauza Rath

20.06.2012 14:23 | Zprávy

ROZHOVOR Podle nestranického senátora ze středních Čech Pavla Lebedy, zvoleného za ČSSD, mnohé nasvědčuje tomu, že kauza Rath je zinscenovanou mstou mocných výraznému politikovi ČSSD. Považuje věc za hon na čarodějnice. S Rathem se podle něho zachází hůře než s masovým vrahem a má pocit, že je zde snaha nahnat „socany“ ke zdi a za úsvitu zastřelit.

Senátor: Nahnat socany ke zdi a postřílet. Tak vypadá kauza Rath
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Pavel Lebeda

Vy jste uvedl, že je třeba vyčkat, do jaké míry je kauza Rath zinscenovanou mstou mocných a do jaké míry je to tunel či korupce. Vy si myslíte, že to je msta Rathovi jako výraznému politikovi ČSSD?

Leckteré indicie o tom napovídají. To vidí každý včetně laické veřejnosti. Je to deja vu. To už jsme tu jednou viděli v kompletní podobě. Mizérie vládnoucí pravice, klesající preference, skandál stíhá skandál a pak deus ex machina úder jménem Kubice a v tu ránu je všechno jinak. Preference ČSSD pak letí dolů. Před tím jsme zažili Kubiceho zprávu.

Obrovské nasazení policistů a policejní techniky, nákladné prostorové odposlechy i to načasování, teď ho teda chytíme s tou krabicí, ta režie, i to jeho teatrální potupné odhalení a zatčení formou policejních manévrů, ta ozbrojená eskorta ve sněmovně, jako by to byl nějaký masový vrah, či alespoň Adolf Eichmann, to nemá obdoby. V tom je to podezřelé. Záleží na tom, jestli je tam racionální jádro ve formě korupce, předražování, tunelování a podobně.

A nemůže to být kombinace obojího? Že ke korupci sice docházelo, ale současně se někdo rozhodl, že dostane zrovna Ratha jako sociálního demokrata a v této době?

Ano, přesně. Tak to mohlo být. Pak je otázka, jaké procento je politická zinscenovaná msta a jaké procento je trestná činnost. Kdyby se takové policejní prostředky personální i technické, jako na kauzu Rath, nasadily na předražený tunel Blanka - 10 miliard, IZIP, Opencard, Drobil, Promopro, Pandury, CASA a další, byl by rozpočet zřejmě o řadu miliard bohatší a mnozí korupčníci a tuneláři by už nebyli místopředsedové politických stran, ve vládě a v parlamentních funkcích. Samozřejmě za podmínek, že by zmotivovaní státní zástupci některé kauzy takzvaně nezaplombovali, jak říkají sami policisté. 

Takže si myslíte, že ČSSD by měla teď být zdrženlivější a vyčkávat?

Možná, že ano. Teď se to bere plošně, hon na čarodějnice, a Kalousek říká, že sociální demokracie na krajích krade. Připadá mi to tak, jako by chtěli nahnat socany ke zdi a za úsvitu zastřelit. Bylo zdokumentováno, že byl Rath chycen s krabicí. Ale víte, já doktora Ratha znám. To je elegantní, noblesní a vzdělaný člověk a metodika igelitky s penězi se tady od doby Liznera už neobjevila. Každý korumpující venkovský starosta dobře ví, jak se takové věci dají řešit třeba formou různých faktur za neexistující činnosti a podobně.

Ale prosím. Ať se problém řádně nezávislým soudem vyšetří a posoudí a když se vina prokáže, tak padni komu padni. Ať viník pyká. Já mám určité signály, že některé zakázky předražené byly. Nicméně alespoň po Rathovi v kraji zůstane nesmazatelná stopa. Nikdo nezapomene na ty jeho úžasné investice do zdravotnických zařízení. Třeba v kolínské nemocnici jsem pracoval po dobu skoro celé své profesní kariéry a tam je ta změna k lepšímu hodně znát. Nabízí se srovnání péče o nemocnice v kraji předchozím hejtmanem Bendlem, který naopak nemocnice nevýhodně prodával exponentům ODS. I Rathova péče o kulturu byla významná – Středočeská galerie v Kutné Hoře, galerie Gate na Královské cestě a některé kulturní památky. Jestli práce byly předražené, nevím, ale určitě to není pouze o tom, že by se jen prachsprostě „odklonily“ peníze a nic nezůstalo. Tady aspoň něco zůstalo, byť možná za víc peněz. 

Vy máte silné výhrady vůči přímé volbě prezidenta. Nedostal jste od kolegů v ČSSD vynadáno?

Ano, mračili se na mě, protože v ČSSD je to taková mantra. Všichni říkají: my už to máme v programu od roku 1991. Ostatní strany si to pak, nebojím se říct, populisticky, daly do programu a pak včlenily i do koaliční smlouvy. Kolegové za ODS mi říkali, že před hlasováním měli pohovor s premiérem Nečasem a ten jim rovnou řekl: „Víte, tady je ta přímá volba prezidenta. Je třeba pro to zvednout ruku, protože je to v koaliční smlouvě, i když osobně si myslím, že je to hloupost.“ Je fakt, že argument zmanipulované ostudné volby Klause je pádný. To byl koncentrát politické ostudy v přímém přenosu. To bylo tak odpudivé divadlo, že je legitimní snaha, aby se tohle už neopakovalo. To chápu. Další argument bývá, že si to občané přejí. Ale lidé jsou především manipulováni médii. Přejí si ale také trest smrti, pivo zadarmo, odchod do důchodu v padesáti, či zrušení všech daní. Když se lidí zeptáte: chcete přímou volbu prezidenta? Tak řeknou, že ano.

Na svých webových stránkách těch argumentů proti přímé volbě prezidenta mám řadu a za všemi si stále stojím. Jsem potěšen, že s postupujícím časem narůstají rozpaky z tohoto institutu, množí se podivní, aktivističtí až neuvěřitelní kandidáti a jsem přesvědčen, že bude i hůře.

Otázka ale je, jak důležité je to pro ně téma a zda je to na vrcholu jejich priorit...

Ano, je to také na způsobu, jak jim položíte otázku. Když jim řeknete, aby vyjmenovali dvacet věcí, které je tíží v tomto životě a co by chtěli změnit, tak tam bude spousta věcí, ale přímá volba prezidenta se tam nedostane. Já jsem člen stálé Komise pro ústavu a ústavní procedury a my jsme položili šestnácti renomovaným ústavním právníkům otázku, zda považují přímou volbu prezidenta za správnou věc. Z šestnácti jen tři, a to ještě s výhradami, ji podpořili a zbytek uvedl, že pokud se nezmění celý systém pravomocí, tak je to nesmysl. My jsme parlamentní republika, kdy prezident fakticky nevládne a nedělá aktivní politiku, ale je spíše jistým symbolem a garantem systému. Ale jestliže mu zvýšíme legitimitu a mandát tím, že bude zvolen přímo lidmi, tak bude využívat svých pravomocí na kraji ústavnosti. S tím už ostatně určité zkušenosti máme. Přímá volba prezidenta bez úpravy jeho pravomocí je, jako když dáte řidiči místo Felicie Porsche, ale povolená rychlost zůstane nadále jenom 90 kilometrů za hodinu. To nemá smysl.

Vy jste také komentoval i kandidáty na prezidenta a uvedl jste, že byste nechtěl jako prezidenta Jiřího Dienstbiera mladšího. Tak se znovu zeptám, jestli vás za to v ČSSD nepokárali.

Asi si toho nevšimli. (smích) Ale já to nechci personifikovat na Dienstbiera či kohokoli jiného. Jirka je výtečný politik, je velikou posilou našeho senátorského klubu a odvádí skvělou práci. Vážím si ho. Já si myslím, že politicky a stranicky vyhraněný kandidát by neměl být prezidentem. Prezident má lidi sjednocovat. Ale když se zvolí prezidentem třeba Jirka Dienstbier, tak část občanů bude říkat: „to není můj prezident, to je socan, to já nechci.“ Když se zvolí Přemysl Sobotka, tak zase určitá část politického spektra řekne: „To je modrej pták, toho za svého prezidenta nepovažuji.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…