Senátor zvolený za ODS: Nečas není vůdce. ODS zaniká

24.05.2012 14:19 | Zprávy

ROZHOVOR Nestranický senátor, zvolený za ODS, Zdeněk Schwarz říká, že Mirek Topolánek byl pro něho razantnějším a čitelnějším politikem než Petr Nečas. ODS podle něho pomalu slábne, nemá cíl a mohla by i postupně zaniknout. Senátor také upozorňuje na problém s romskou minoritou a varuje před riziky masové imigrace, které nám může přinést EU. Unie se k nám podle něho navíc chová jako ke své kolonii.

Senátor zvolený za ODS: Nečas není vůdce. ODS zaniká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Zdeněk Schwarz (ODS)

Sice nejste členem ODS, ale kdybyste měl srovnat předsedy strany Mirka Topolánka a Petra Nečase...

Kdybych měl porovnat minulého a současného premiéra, tak musím říct, že s panem Nečasem nemám spojeno tolik osobních negativ jako u pana Topolánka. Topolánek byl i díky svému obrazu v médiích vnímán negativně. Udělal zbytečně několik věcí, které mu uškodily a které se nelíbily ani mně. Na druhou stranu byl pro mě pan Topolánek razantnějším a čitelnějším politikem, který stál za svým názorem, když něco řekl, mělo to hlavu a patu. Byl takový rázný a úderný, tak, jak by měl vůdce strany či šéf vlády být. Petr Nečas je bohužel taková mírnější osoba, není tak výrazný, i když některé reakce má postupně razantnější.

Ale třeba na posledním kongresu ODS byl projev Mirka Topolánka tím nejlepším z toho, co tam zaznělo, ať už obsahem, tak i razancí. Očekával bych, že takový by měl být projev předsedy strany, potažmo premiéra. To se u pana Nečase bohužel říct nedá. Jeho projev byl takový neslaný, nemastný, nevýrazný. Za premiérování Mirka Topolánka i Petra Nečase byla vláda poznamenána některými negativy, ale nedokážu přesně odhadnout, která z těch vlád má negativ víc. V současnosti mám spíš ale pocit, že těch negativ vlády Petra Nečase je skoro víc než u té Topolánkovy. U Mirka Topolánka převládala spíše negativa osobního rázu: jeho chování, pan Dalík, napadení novinářů a jiné excesy, které u Petra Nečase nevidíme. Ale těch negativních projevů vlády Petra Nečase je více, což vnímám s nelibostí.

A jak se díváte na současnou ODS? Bývá kritizována, že ztrácí směr, opouští pravicové principy, ať už jde o zvyšování daní nebo umožnění vzniku ESM, které nás v okamžiku přijetí eura bude stát 350 miliard jen pro začátek...

Já jsem to již několikrát řekl na stranických setkáních, že současnou ODS vnímám jako slabší, méně výraznou, více směřující doleva, než tomu bylo dříve. Postrádám tam výrazné osobnosti, postrádám tam toho vůdce, který určuje směr, který řekne „bude to tak a tak“ a všichni to budou respektovat. Není tam vzor pro členy. Ta strana se vyprazdňuje a řada dlouholetých, věrných členů opustila stranu. Řada lidí, kteří tu stranu zakládali, vnímají ten vývoj velmi negativně. Ta strana slábne, možná zaniká. Už bylo mnohokrát řečeno, že ODS do několika let zanikne a možná k tomu dochází. Preference strany slábnou, vláda má menší a menší podporu veřejnosti. ODS nemá žádnou vizi, neví, co chce. ODS je nečitelná pro řadu vlastních členů, natožpak pro veřejnost či voliče.

ODS měla dříve vůdčí osobnosti, lidi, kteří řekli jasně svůj názor. Dnes, když to hodně přeženu, tak se vás zeptám, co je ODS. A nevím, kdo bude umět odpovědět. Dřív bylo jasné, kdo je ODS. Všichni odpověděli: „Klaus“, co je ODS: „pravicová strana“, co chce ODS: „to a to a to“. Dnes toto už ale není. Jsou pro mě nepřijatelné ty veletoče o 180 stupňů v těch zásadních otázkách. Třeba co se týče Evropské unie, Lisabonské smlouvy, posílání peněz na krachující státy eurozóny, tak to jsou zásadní změny. ODS se dokonce odchyluje od některých usnesení svých kongresů či zásadních programových bodů. ODS ve vládě ty zásadní body porušuje. To je nepřijatelné jak pro členy, tak i pro voliče ODS. Tím pádem klesá ODS v preferencích a upadá zájem o její program, jestli se to vůbec dá ještě nazvat programem.

Sám jsem z toho rozladěn, protože jsem člen senátního klubu této strany, nosím de facto dres této strany, ale říkám si, jestli hrát za tuto stranu má ještě smysl. Jestli ta hra má ještě nějakou perspektivu, jestli ten pomyslný pohár vítězů ještě někdy získáme. Podobně jako ve sportu řada hráčů přemýšlí, že přestoupí do jiného týmu, někteří už odešli. Někteří tam jsou už ze setrvačného patriotismu. Dnes můžu říct, že jsem možná rád, že nejsem členem strany. Už i vnímám ze svého okolí od občanů a voličů nepochopení a ptají se mě: „proč tam ještě jsi?“ Už sám s tím začínám mít problém, abych se za pár let mohl těmto lidem podívat do očí, protože určitý díl odpovědnosti nesu v dresu ODS také, za to, co oni dělají. A já pak můžu být v budoucnu problém, že mě za to bude veřejnost pranýřovat. S tím začínám mít problém.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…