Reakce lidí na chlapcův případ jsou vesměs stejné. Šok z toho, jak je něco takového vůbec možné, střídá zájem o jakoukoliv pomoc chlapcově matce Renatě Suché. „Proč jim nemůžou družstva normálně počkat nějakou dobu, než to prodají? A ti exekutoři musí mít absenci svědomí,“ napsal deníku Právo čtenář Roman Kopačka z Plzně.
Ženě už pomáhají právníci, které jí poskytla senátorka Veronika Vrecionová (ODS), ozývají se i dobrovolníci. Exekutorská komora slíbila matce bezplatné právní rady, jak se má vyhnout ztrátě střechy nad hlavou.
Nadějí může být opatrovnický soud
„Významnou roli v tomto příběhu může hrát opatrovnický soud. V případě, že nezletilý syn nebyl jediným dědicem, dědickou dohodu schvaluje opatrovnický soud. Ten měl také posuzovat případné předlužení dědictví. Souhlas opatrovnického soudu je pak nutný i v případě, že matka chce prodejem zpeněžit nemovitosti, jež syn zdědil,“ informovala mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.
Dále uvedla, že bez svolení soudu nelze zděděné byty prodat a dluhy tak zaplatit. Jedná se totiž o vlastnictví nezletilého syna, který může mít odlišné zájmy než jeho matka. Pomoci však může opatrovnický soud. „Pokud matka získá souhlas opatrovnického soudu, a přesto se jí nepodaří prodat alespoň jednu nemovitost, aby zaplatila dluh, může se obrátit s žádostí o pomoc na soudního exekutora. Ten může zrealizovat dražbu bytu a peníze, které zbudou po uhrazení dluhu, vrátí dědici,“ uklidňuje Báčová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem