Zdeněk Škromach se k švýcarskému nápadu kladně vyjádřil na svém facebookovém profilu. "Podpořili byste podobné referendum v Česku? Já ano," napsal k článku, který sdílel z on-line deníku Týden.cz. A od svých fanoušků za tento příspěvek sklidil pozitivní ohlasy.
Odměna by se podle senátora měla odvozovat od průměrného výdělku. "Minimální mzda je určována administrativně, tudíž není vhodné na ni cokoliv vázat. Mzdy politiků jsou regulovány už nyní. Ale ve firmách jde o platy mnohonásobně vyšší," řekl Škromach pro on-line deník Týden.cz.
Podle Škromachova stranického kolegy Jana Mládka je podobná idea v Česku obtížně uskutečnitelná. "Škromachova myšlenka by se ujmout mohla, ale problém je, že my nemáme zákon o obecném referendu. Máme ústavní zákon, ale nemáme prováděcí předpis. Já myslím, že v první řadě bychom potřebovali tento zákon o obecném referendu," upozornil Mládek.
Šéf komunistů je pro
Naproti tomu šéf komunistů Vojtěch Filip návrh jednoznačně uvítal, ovšem upozorňuje na stejné úskalí jako Mládek. "Já bych takové referendum podpořil, problém je, že my stále ještě nemáme zákon o obecném referendu. Možná právě proto ho vláda nechce schválit, protože se bojí," řekl.
Ne všichni návrh vítají
Poslankyně vládní TOP 09 Helena Langšádlová se ale domnívá, že do podobných věcí by stát neměl zasahovat. "Já si myslím, že odměňování má být prostě spojeno s výkonem. Říci, jestli desetinásobek nebo patnáctinásobek je hodně nebo málo, je špatně. Odměňování má být prostě spojeno s výkonem. Co je u nás alarmující, je to, že vedení firmy podává špatný výkon, firma má špatný hospodářský výsledek, a přesto má vedení enormní odměny," uvedla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr