Uvedená stránka je přitom na Facebooku již od října loňského roku. Další stránka s názvem Smrt důchodcům má sice pouhých 12 fanoušků, kteří se ji odvážili takzvaně olikovat (označit, že se líbí), na sociální síti však visí již od ledna roku 2010. To stránka s názvem Nesnášíme důchodce v MHD a na zastávkách... má fanoušků 230 – speciální výzva upozorňuje, že důchodci se přidávat nemají. Na Facebooku visí od května roku 2010.
Pokud si návštěvník sociálních sítí ale dá chvilku práce, najde směrem k seniorům i další „perly“. Například stránku: Důchodci z Kauflandu (na Facebooku je uvedena s chybou – jako Důchodci s Kauflandu), Důchodci nepatří do MHD. Jasné prvenství v počtu fanoušků pak má stránka s názvem: Jejich revírem je Kaufland, jejich tempo je vražedné - DŮCHODCI! Líbí se totiž 337 358 lidem. Nutno dodat, že stránek s podobným názvem je však na sociálních sítí hned několik.
Bez povšimnutí nelze nechat pak ještě například stránky: Důchodci! Chcete sedět v autobuse? Staňte se řidiči MHD nebo Důchodci nám volí blbce... my tu ale pak budem žít... všichni k volbám! (má přes 2000 tisíce příznivců).
Odveta či zastání pro důchodce je výrazně slabší
V menšině se pak dají na zmiňované sociální síti najít stránky ryze určené seniorům, bez jakýchkoli negací. Chabou odezvou na vlnu nepřátelství k nejstarší generaci se pak může jevit stránka s názvem: Důchodci, máme vás rádi (má však pouze 22 fanoušků). Jak její zakladatel uvádí: „Tato skupina vznikla jako ukázka toho, že i dnešní mladí lidé si dokáží vážit důchodců a důchodkyň. Je to také důkaz, že máme, či jsme měli babči a dědy, ne 'babku s dědkem'. Skupina vznikla jako reakce na příspěvky některých přátel a na to, že když jsem do vyhledávače na FB zadal 'důchodce', objevilo se mi samé 'nesnáším, nemám rád, nechápu...'.“
Že se nestydí, říká šéf Rady seniorů
"Je to smutné, že se nestydí," reagoval pro ParlamentníListy.cz na dotaz co si o takovýchto aktivitách myslí šéf Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes. Podle něj tyto skupiny nabízejí obrázek současné kultury i (ne)vyzrálosti populace. "Osobně bych se nedivil ani tomu, že by to někdo organizoval. I když já musím říct, že s mladou generací problémy nemám - vnoučata i mé děti se chovají slušně, pokud cestuji městskou dopravou, nikdy jsem zatím nemusel žádat o to, aby mě někdo pustil sednout. Většinou se mladí sami zvedají a nabízejí pomoc. Osobně bych to tedy tak tragicky nevnímal, snad je to záležitostí jen okrajovou, se kterou se všichni mladí neztotožňují," doplnil jště Pernes.
Sociální sítě - fenomén zkoušky svobody - říká socioložka se specializací na problémy stárnutí
A jak se dívá na tento jev socioložka dlouhodobě se věnující problematice stárnutí a ageismu z Ústavu populačních studií FSS MU Lucie Vidovičová?
„Sociální sítě jsou projevem větší svobody se vyjadřovat, je to moderní fenomén, a není nic divného, že to mladí lidé využívají pro vyjadřování svých postojů, včetně těch zaměřených vůči stáří,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Vidovičová.
Jak dodala, zatímco určitá nevole vůči stárnutí byla vždy, je o ní teď jen mnohem víc slyšet, a tím se vzájemně posiluje. „To se projevuje i tím generováním dalších stránek, odvarů asi té první nejslavnější – s tím revírem a Kauflandem. Podstatné na tom je, že oni ti zakladatelé neřeší jen stárnutí, je to jen taková vějička, alespoň dle mého mínění,“ vysvětlila dál socioložka se specializací problematiky stárnutí.
Nabízí se otázka, zda takovéto pokusy mohou pramenit například z toho, že rodiny nefungují již v takových modelech, jako dříve. Že lidé, co takové stránky zakládají, nemají pozitivní zkušenost z blízkého okolí o tom, že senior může být i přínosem a pozitivem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová