Šmucler varuje: Jde do tuhého. Korupce je tak velká, že se sahá na platy

22.04.2012 15:53 | Zprávy

NA HRANĚ S XAVEREM Zubař, podnikatel a bývalý moderátor Roman Šmucler okomentoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz současné palčivé problémy, které hýbou Českou republikou. I když korupce se podle něj zcela vymýtit nedá, je ta naše už tak veliká, že na ni stát jednoduše nemá. Ztráta důvěry, ke které v jejím důsledku došlo, je podle něj klíčová. Pokud se situaci nepodaří zvrátit, čeká nás nevyhnutelně katastrofa.

Šmucler varuje: Jde do tuhého. Korupce je tak velká, že se sahá na platy
Foto: top09.cz
Popisek: Roman Šmucler

Rozhovor s Romanem Šmuclerem vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý. 

Překvapují vás události české politické scény v posledních dnech (odsouzení Víta Bárty, štěpení VV, turbulence vlády)? O čem to podle vás svědčí?

Soud s Vítem Bártou svědčí o tom, že vyrůstají noví, schopní a spravedliví soudci. To kriticky potřebujeme, padni komu padni. Funkční soudy jsou základem státu. Vláda naopak zpevnila. ODS a TOP 09 se zbavily VV a asi budou vládnout ve dvoubarevné koalici s přeběhlíky. To je jednodušší a pevnější.

Nenastala už chvíle, aby lidé jako vy, tedy prokazatelně úspěšní manageři, vstoupili do politiky?

Já se některých managerů bojím. Myslí si, že politika je jako firma a budou vlastně budovat diktaturu. Ta může být docela úspěšná "s drobnými škraloupy" (Singapur), "většími škraloupy" (Čína), "velikými škraloupy" (Chile za Pinocheta), ale může být i zcela neúspěšná a obludná (Stalin, Hitler). Já myslím, že potřebujeme více demokracie, ne méně. Já jsem v politice chvíli byl a pochopil jsem, že buď musím vybudovat demokratickou stranu, anebo se stát diktátorem. První nestíhám a ani nechci. Druhé je mi odporné.

Jaký tipujete vývoj událostí? Byl byste rád, kdyby byly předčasné volby?

Předčasné volby nevyřeší vůbec nic. Máme tu mnoho let pat mezi pravicí a levicí a vítězem je vždy nějaká pidistrana, která slízne smetanu za loajalitu. Pokud vynecháme variantu vlády jednoho muže, což třeba zkouší Viktor Orbán v Maďarsku, máme jediné řešení.  Přechod na většinový systém se zodpovědností dvou stran, které z principu nebudou moci spolupracovat jako za "oposmlouvy". Fungují tak dvě nejlepší demokracie světa USA a VB. Je potřeba více osobní zodpovědnosti přímou volbou starostů, více nezávislosti byrokracii, tj. nemožnost měnit úředníky a třeba státní zástupce s výjimkou ministra a jeho náměstků. Referenda představují více demokracie, lidé se zamyslí a budou zodpovědnější. Nejsme větší hlupáci, než Švýcaři.

Vidíte problém korupce v Česku jako fatální, nebo je to spíš mediální téma?

V tuto chvíli se společnost rozpadá. Korupce totiž nabyla takových rozměrů, že ji stát není schopen financovat. Ve snaze udržet korupci se lidem sahá na příjmy a jde do tuhého. Jakási míra korupce je podobně jako nezaměstnanost takřka nevyhnutelná. U nás jsme se ale posunuli o řád výše. Funkcionáři nechtějí úplatky, ale ovládnout byznys. Chtějí procenta z obratu a na ta nemáme. Pokud byznys ovládnou, často ho zabijí tím, že se stane závislým na dotacích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…