Smyčka šmírování se prý stále utahuje. A teď se navíc chystá další zákon

13.11.2013 18:16 | Zprávy

O hrozbě ztráty svobody se hovoří dlouho, z mnoha stran. A přesto se den po dni k tomuto stavu přibližujeme. Poukázal na to v pondělí po svém propuštění z vazby také exhejtman David Rath, když prohlásil, že jako občan se bude chtít skrze své přátelské vztahy s některými politiky mimo jiné zabývat právě otázkou ohrožení svobody.

Smyčka šmírování se prý stále utahuje. A teď se navíc chystá další zákon
Foto: Vladimír Škarda
Popisek: Hlouček dvaceti lidí se s několika transparenty sešel před Úřadem pro ochranu osobních údajů v Praze Holešovicích.

Rath připomněl, že žijeme pod neustálým dohledem kamer, také to, že naše e-maily a telefony jsou monitorovány.

„Myslím si, že se objevuje v České republice spousta negativních jevů, které se sem dostávají ze zahraničí. Vezměte si třeba tu kauzu Snowden nebo sledování paní Merkelové. Prostě žijeme ve světě, o kterém jsme si nedávno jen četli v románech, jako je třeba Orwellův 1984 nebo od Kurta Vonneguta Mechanické piano. Ve světě, který najednou začíná být totálně pod dozorem. Neustále někdo někoho odposlouchává, sleduje, všude jsou kamery, každý váš telefon je monitorován, každý váš mail je monitorován. To je třeba jedno z témat, které si myslím, že by mělo začít čím dál tím víc rezonovat v tom veřejném prostoru, jestli to je správný směr,“ nastínil Rath před novináři svůj další okruh zájmu.

A tak se jednoho dne můžeme jen divit…

Exhejtman uvedl také to, že se politice již věnovat nehodlá, přesto vyjádřil to, před čím by se měla mít současná společnost na pozoru. „My si můžeme pořád říkat, že žijeme v demokracii, ale jednoho dne se můžeme probudit, budeme mít třeba najednou jiné politiky, kteří toto, co se teď zavede, využijí k něčemu, co mi dneska ani nedokážeme vůbec dohlédnout. Pak se můžeme všichni divit. Já jsem to částečně na sobě zažil. Byl to tedy děsivý zážitek, když zjistíte, že prostě někoho z vašeho okolí půl roku odposlouchávají v ložnicích, v obývácích… a teď ty věty z toho vytrhají a používají proti vám, tak je to dost depresivní,“ vysvětlil motivy k apelu David Rath.

Jisté je jedno, apelů tohoto charakteru je kolem nás stále více. A náznaků toho, že mohou být na místě, je také celá řada – stačí se jen kolem sebe dívat a umět si připustit i nepříjemné skutečnosti.

Pro ParlamentníListy.cz je nastínil i poslanec ČSSD Richard Dolejš. Upozornil na to, že v dnešním přetechnizovaném světě začínáme vedle jeho výhod skutečně také už doplácet na nové technologie, které mohou být zneužívány nejen státními bezpečnostními složkami, ale především soukromým sektorem.

„V tomto ohledu nikým nekontrolované a těžko kontrolovatelné šmírování je samozřejmě útokem na lidské soukromí a na základní práva a svobody. Je to však celosvětový problém, který může postupně a plíživě změnit demokratické systémy ve skrytou totalitu globálního rozměru. Pokud se o tom nebude zcela vážně veřejně hovořit, tak se tento problém bude prohlubovat, až lidé s úžasem zjistí, že například pod záminkou boje proti terorismu či proti korupci se dobrovolně a postupně zbavili své svobody a soukromí, a ocitnou se v podstatě v roli nevolníků. To je vlastně představa protagonistů Nového světového  řádu,“ varuje Dolejš.

A jak dodal, bohužel se obává, že tento proces bude těžké zcela zastavit. "Stačí se podívat do Německa a několikaleté šmírování kancléřky. Proto je nutné zpřísnit kontrolu používání této šmírovací techniky a zpřísnit tresty a mezinárodní sankce za její zneužívání. Zároveň se musí zákonem přísně regulovat soukromé bezpečnostní agentury a zefektivnit parlamentní a vládní kontrola tajných zpravodajských služeb. Na to již jako bývalý předseda parlamentní komise pro kontrolu činnosti BIS upozorňuji několik let. O nebezpečí zneužívání zpravodajské techniky v oblasti lidských práv a svobod se musí v občanské společnosti odpovědně diskutovat a postupně rozkrývat nekalé praktiky tohoto druhu, a to včetně soukromého sektoru. Ti, kdo v současné době v globálním měřítku zneužívají tuto techniku pro své mocenské a ekonomické zájmy, mají pokušení si hrát na všudypřítomného Boha, což je velice troufalé a zároveň pro lidstvo nebezpečné. Jejich konání se však může otočit proti nim. A to jim zatím nedochází. Jedná se o Pandořinu skříňku,“ uzavřel Richard Dolejš své vyjádření na toto téma pro ParlamentníListy.cz. 

Piráti: Upozorňujeme na to, co ohrožuje svobodu, často...

Stejně tak si je vědomý rizika Ondřej Profant z České pirátské strany. Ví, jak snadno a rychle by mohla být svoboda ohrožena. "Taky na vše, co je možnou hrozbou, kterou mnozí v počátcích nevnímají, upozorňujeme od vzniku Pirátů. Na nebezpečí smlouvy ACTA jsme začali upozorňovat rok a půl ještě před tím, než se ve světě rozhořely masové protesty, varovali jsme před monitorovacím a vyhodnocovacím systémem INDECT a víme, že podobných systémů je kolem nás více. Obecně se dá říci, že je tragédií EU a obecně i politiků to, když nové technologie mají ti politici snahu využívat tak, jak by to cítili jako přelomové v době jejich mládí. A neuvědomují si, že svět je někde dál a že řada těch technologií ve využití, které nařizují nebo je využívají, je nebezpečná. Nebezpečná kvůli zneužitelnosti - o čemž mnoho lidí již nepochybuje. Samozřejmě, že nové technologie jsou dobré, ale měla by se hledat cesta, aby sloužily, ale nemohly škodit. A ta zatím není. Proto se obchoduje s údaji na sociálních sítích, i s údaji chování lidí na internetu, přeprodávají se informace mobilních operátorů o pohybu jejich klientů a podobně..." popsal ParlamentnímListům.cz současný stav Profant s tím, že nikdy nemůžeme vědět, kdo se k údajům dostane a jak s nimi naloží. A v okamžiku, kdy se tak stane, může být již pozdě a škody, které by nastaly, mohou být nedohledné.

Jak dodal, on sám proto vede sérií naučných přednášek a všem, co ohrožuje či může ohrožovat svobodu, o šmírování a nebezpečí, které z toho pramení. Říká totiž, že důležitá je osvěta, aby si lidé sktuečně připustili rizika, která z toho pro ně mohou vznikat. "Zvu ty lidi na takzvané Cryptopárty a seznamuji je s tím, jak se chovat tak, aby nemuseli být současným nastaveným systémem významně poškozování ztrátou svobody," uvedl dál ještě Ondřej Profant.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…