Loni Sněmovna dostala od občanů na 45 podnětů, koho by měla na vyznamenání navrhnout prezidentovi. Poslanci nakonec nominovali 27 osobností. Se senátory se shodli na navržení zesnulého soudce a ombudsmana Otakara Motejla, patronky zdravotně postižených Mathildy Nostitzové a autora československého pavilonu na světové výstavě Expo 1970 Viktora Rudiše. Sněmovna vybrala také chirurga Pavla Pafka, hokejistu Jaroslava Holíka, psychologa Jaroslava Šturmu nebo kytaristu Lubomíra Brabce.
Senát navrhl před rokem vyznamenat 35 osobností, například někdejšího eurokomisaře Güntera Verheugena, který vyjednával český přístup do EU, šéfa Nadace Charty 77 Františka Janoucha, filozofa Erazima Koháka a atletku Jarmilu Kratochvílovou. Návrhy pro Senát je nutno podávat prostřednictvím jednotlivých senátorů nebo senátorských klubů, a to poštou nebo elektronicky.
Bývalý prezident předal 22 ocenění
Václav Klaus jako prezident loni 28. října při svém posledním předávání státních vyznamenání udělil 22 ocenění. Ze senátních nominantů si vybral dva - protikomunistického odbojáře Josefa Plocka a skladatele Marka Kopelenta. Ze sněmovních návrhů vyhověl třem. Vyznamenání od Klause dostali bývalý vedoucí náboženské redakce Rádia Svobodná Evropa Karel Jaroslav Fořt a protikomunističtí odbojáři Jaromír Jarmara a Hubert Procházka.
Letos bude vyznamenání poprvé předávat Klausův nástupce Miloš Zeman. Stejně jako jeho předchůdci k nominacím parlamentu a také vlády může, ale nemusí, přihlížet.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem, čtk