Sockarty: Ministryně Müllerová vytáhla písemnou dohodu s Nečasem

11.04.2013 7:54 | Zprávy

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová v rozhovoru pro Hospodářské noviny vysvětlovala, proč není možné jen tak z ničeho nic zrušit projekt sKaret. Je prý nezbytné v něm pokračovat, i když k zastavení už ministryni vyzval i premiér Petr Nečas.

Sockarty: Ministryně Müllerová vytáhla písemnou dohodu s Nečasem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně Ludmila Müllerová

Na druhou stranu ale ministryně přiznává, že například smlouvu o poskytování služeb s Českou spořitelnou by v podobě, v jaké ji podepsal její předchůdce Jaromír Drábek, nikdy nepodepsala. Zásadním přešlapem byla například garance, že přes systém půjde objem peněz odpovídající 98 procentům všech poskytovaných dávek. To by prý muselo vést k tomu, že by lidé byli nuceni povinně si zřizovat účty u České spořitelny.

V novele, kterou připravila, jsou dobrovolné tzv. technické účty, to znamená, že klient se může rozhodnout, zda si chce přes kartu nechat posílat peníze. To jim přinese výhody, například na účet nebude možné uvalit exekuci a budou na něm výběry z bankomatů zdarma, ale rozhodnutí je dobrovolné.

Zachována by však měla být identifikační funkce karet. To neznamená, že by se sKarta stala průkazem totožnosti, ale že by umožnila napojení na ministerský informační systém. „Chceme, aby člověk přišel na úřad práce, sKartou se identifikoval u stojanu a systém mu rovnou přidělil úředníka. A aby mohl na úřad přijít kdekoliv,“ vysvětluje ministryně.

Existuje prý dohoda, při které s tímto využitím sKaret souhlasil i premiér Petr Nečas. Dokonce existuje písemná dohoda, kde premiér s tímto řešením vyjádřil souhlas. Ten však nyní od projektu dává ruce pryč a vyzývá k jeho ukončení.

Müllerová zároveň připouští, že by nebylo možné zamezit zneužívání dávek, jak bylo také slibováno. „Softwarově je to neřešitelné,“ uznává ministryně. Maximem je prý zamezení čerpání v některých typech obchodů, jako jsou herny nebo casina. Navíc člověk si z účtu kdykoliv může vybrat hotovost a s tou nakládat zcela dle libosti.

Rovněž připustila, že úspora 250 milionů, o které se v souvislosti se zavedením sKaret také mluvilo, je utopií. Uvažovat by se o takové částce dalo, pokud by přes technické účty bylo vedeno zmíněných 98 procent všech dávek. Reálný odhad je prý kolem dvou set milionů.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…