Šokující průzkum: Pravice totálně bez šance, ČSSD a KSČM válcují vše

22.05.2013 16:09 | Zprávy

Téměř na den přesně rok před konáním parlamentních voleb zveřejnilo CVVM výsledky výzkumu stranických preferencí a volební model v květnu 2013. Mnout ruce si po jejich zhlédnutí musí ve dvou nejsilnějších opozičních stranách ČSSD a KSČM. Té první slibuje vskutku impozantní vítězství, té druhé pak druhé místo a takřka pětinu sněmovních křesel.

Šokující průzkum: Pravice totálně bez šance, ČSSD a KSČM válcují vše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Vidinou ústavní většiny se mohou rok před parlamentními volbami, které se s velkou pravděpodoností uskuteční ve dnech 23. a 24. května, kochat sociální demokraté a komunisté poté, co se seznámí s výsledky stranických preferencí a volebním modelem v květnu 2013, jak je zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Dotázaní měli v průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 6. až 13. května, odpovědět na otázku, zda by šli volit, kdyby se volby do Poslanecké volby konaly příští týden. Kromě 22,5 procenta respondentů, kteří uvedli, že rozhodně volit nepůjdou, odpovídali ti ostatní, kterou stranu by volili. Nejvíce dotázaných uvedlo ČSSD – 24 procent, následovala KSČM s 10,5 procenty, TOP 09 s 9,5 procenty a ODS s 9 procenty.

Další vývoj preferencí ODS a TOP 09 ovlivní boj o pražský magistrát

„V posledním měsíci se na politické scéně nic tak zásadního neudálo. Nepočítám události na pražském magistrátu, protože ty se do průzkumu promítnout ještě nemohly. Ale tu stranu, která rozbije koalici a spojí se s ČSSD, to v očích pravicových voličů v celé zemi poškodí. Standardní volič ODS i TOP 09 si přeje koalici těch dvou stran. Možná je problém u některých straníků, kteří si řeknou, že radši budou vládnout s někým z levice než s konkurentem na pravici, ale volič to takhle nevnímá,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz politolog Petr Sokol z Vysoké školy CEVRO Institut.

Celý průzkum CVVM ZDE

Za čtveřicí nejsilnějších stran skončila KDU-ČSL se 3,5 procenty a SPOZ stejně jako Stranu zelených preferovaly 2,5 procenta oslovených. Všechny další subjekty už byly zahrnuty pod „ostatní strany“ se 4 procenty preferencí celkem. Stranické preference představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti a je třeba brát v úvahu, že do souboru je zahrnuta i ta část populace, která k žádné straně neinklinuje nebo není ochotna se voleb zúčastnit.

Levice podle průzkumu překračuje ústavní většinu o tři hlasy

Na základě aktuálních stranických preferencí sestavilo CVVM volební model, který simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách. Z něj vychází vítězně ČSSD se 37 procenty, druhá KSČM by jich získala 17 a TOP 09 shodně s ODS po 14,5 procentech. Pátá v pořadí KDU-ČSL by získala 5 procent, SPOZ 4 procenta a Strana zelených 3 procenta.

Ve srovnání s dubnem 2013 si ČSSD pohoršila o 3 procenta, KSČM polepšila o 0,5 procenta, TOP 09 si pohoršila o 2,5 procenta, ODS si polepšila o 2,5 procenta a KDU-ČSL o 1 procento. Těmto údajům odpovídá 84 křesel pro ČSSD, 39 pro KSČM, po 33 pro TOP 09 a ODS a 11 křesel ve dvousetčlenné sněmovně pro KDU-ČSL.

Od prezidentské volby zaznamenává TOP 09 pozvolný pokles

„O vztahu mezi TOP 09 a ODS jsem vám už říkal po prezidentských volbách, kdy jsem očekával, že topka půjde dolů a že ten její náskok je dán setrvačností po prezidentské volbě. A to se v tuto chvíli potvrzuje. Pokles TOP 09 může ještě pokračovat, protože přece jen prezidentská volba je něco jiného než premiérská, tam Karel Schwarzenberg tak fungovat nemůže. Nedivil bych se proto, kdyby se TOP 09 vrátila na stav před prezidentskými volbami, tedy k deseti procentům,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Petr Sokol.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…