Teď začne boj o církevní miliardy: Hanáková prý mlčí, stát čekají soudy

11.04.2013 10:51 | Zprávy

V pondělí 8. dubna proběhla konference s názvem 147. Žofínské fórum – Církevní narovnání v praxi? V rámci tohoto fóra zmiňovali řečníci aktuální konkrétní kroky pro naplnění litery zákona o majetkovém narovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Komentovaná byla i realizace nedávno podepsaných smluv církví se státem.

Teď začne boj o církevní miliardy: Hanáková prý mlčí, stát čekají soudy
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Poslanec Vladimír Koníček

Jak bude probíhat spolupráce církví a náboženských institucí se samosprávními orgány a katastrálními úřady? Jak bude hospodařit církev jako vlastník s nabytým majetkem?. Kolik z toho vznikne soudů a komu se to vlastně hodí? Na tyto otázky požádaly ParlamentníListy.cz o odpověď komunistického specialistu na církevní problematiku, poslance Vladimíra Koníčka.

„Žofínské fórum vlastně jen potvrdilo informace obsažené v nedávno podepsaných smlouvách mezi vládou a církvemi,“ říká Vladimír Koníček. Potvrdil redakci, že podle jeho mínění může v ČR očekávat řadu soudních pří, zejména u vydávaného majetku. Jestli si tak prý vláda slibovala, že odsouhlasením zákona problém vyřešila, je na omylu. Vyřešením problému, jak protlačit zákon o církevních restitucích byla podle Koníčka zahájena jen problémová kapitola nová.

„Ať už jde o posuzování nároků, nebo jak interpretovat údaje v komunistických databázích, byť v papírové podobě, a není vyloučené, že výklad některých těch rozhodnutí úřad raději nechá na soudu, než aby sám rozhodoval,“ říká poslanec. Jak říká, úřad rozhodne, že nevydá, církev bude přesto požadovat vydání toho majetku, a tak v tom bude muset rozhodovat soud s tím, že podobných případů bude nejspíš celá řada.

Když církve prokážou jen 10 procent majetku, měla by se krátit i finanční plnění

Pokud jde o finanční složku vyrovnání, jak je to nastavené v zákoně, církve částku 59 miliard, rostoucí v čase, prostě dostanou rozdělenu podle smlouvy, aniž by musely církve cokoliv dokládat. „A to je právě podle mne špatně,“ říká poslanec. Logické by podle něj bylo, kdyby v případě, že bude prokazatelně doložena a vydána desetina majetku, měla by být adekvátně krácena také finanční část náhrad, kde se nic nedokládá.

Církev slibuje, že v případě získaných lesů, polností a podobných statků, bude najímat na hospodaření lidi, čímž vytvoří řadu pracovních míst. „No, jestli to bude vypadat tak, jako v charitě, tak jsem na to opravdu zvědav. Když se podíváte do výročních zpráv, zjistíte, že je jejich činnost hrazena z příspěvků kraje, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva školství, zdravotnictví, přispívají obce, přispívají občané (věřící), ale od zřizovatele, tedy církve, je příspěvek nula,“ směje se poslanec. Prý, jestli to budou i nadále dělat za státní či veřejné peníze, budou dělat jen to, co dělali doteď.

V lesích na Olomoucku by církev neměla dostat ani větvičku

Na námitku redakce, jak zejména katolická církev tvrdí, že právě polnosti a nemovitosti pomohou církvi získat peníze na provoz dobročinných institucí, se poslanec zasmál. „Kroužení developerů kolem církevních majetků mě zatím nepřesvědčilo, ale na výsledek si opravdu budeme muset tak rok počkat a pak uvidíme,“ říká Vladimír Koníček. Navíc, budou-li prý katastrální úřad a Lesy ČR postupovat striktně podle zákona, tak církev skutečně nemůže získat například lesy na Olomoucku, o něž přišla už před únorem 1948. „Takže tam by neměla církev dostat ani metr čtvereční, ani větvičku,“ konstatuje poslanec.

Médii proběhla zpráva, že Lesy ČR vykácely les, který by teoreticky měl připadnout církvi, zatímco sousední úsek patřící státu stojí a zelená. Redakci proto zajímalo, zda může církev v takovém případě požadovat nějaké náhrady, nebo zda bude vyplacená z finančního plnění náhrad. „To v žádném případě,“ hrozí se expert.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…