Sociální demokracie znovu útočí na vyrovnání státu s církvemi tak, jak je prosadila vláda premiéra Petra Nečase (ODS). ČSSD se v této věci obrací na Ústavní soud. Není však na čase se s církvemi konečně vyrovnat a uzavřít tak více než dvacet let od sametové revoluce tuto citlivou otázku? O tomto tématu v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu diskutoval předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jeroným Tejc.
Teď se vláda bojí, že sociální demokraté se svou žádostí uspějí, a proto spěchá na podpis smluv s církvemi, aby byla celá situace ještě zkomplikována. "Mohu se domnívat, že jde o snahu přesunout majetek v hodnotě desítek až stovek miliard korun do soukromých rukou, protože církve zřejmě nebudou mít dostatečné kapacity, aby ho mohly samy spravovat. My budeme chtít v budoucnu informace o tom, kdo tento majetek spravuje," zdůraznil Tejc.
Nesmyslně nastavená kontrola
"My jsme občanům slíbili, že využijeme všech legálních možností, abychom zabránili tomuto modelu vyrovnání státu s církvemi, který prosadila vláda premiéra Petra Nečase. Věcí, které se nám v zákoně nelíbí je spousta. Pod rouškou restitucí je vracen i majetek, který v minulosti zcela církve nevlastnily, stejně tak se nám nelíbí výpočet částky, která má být církvím vyplacena," popsal výhrady Tejc. Tato částka je podle poslance nadsazena až o miliardy korun.
Podle Tejce zároveň hrozí, že bude prolomena hranice 25. února 1948. Také prý není správné, že o vydávání tohoto majetku bude rozhodovat jeden orgán, který má toto vydání zároveň kontrolovat. "Není přece možné za kontrolu vydávat to, že sám sebe zkontroluje úřad, který o vydání majetku rozhodne," uvedl v pořadu poslanec.
Předseda poslaneckého klubu ČSSD na jedné straně uznává, že Ústavní soud vládě vytkl, aby dále neotálela s vyrovnáním státu a církví. Ale na straně druhé prý vládu nevyzval k tomu, aby sáhla k vyrovnání nespravedlivému. Tejc v této souvislosti zdůrazňuje, že nejde o žádné populistické heslo, kterým by se ČSSD jen chtěla zalíbit voličům. Kdyby bylo vyrovnání s církvemi provedeno cestou výčtového zákona, tak by se sociální demokracie na tomto zákoně zřejmě dohodla.
Církve nakonec mohou chtít mnohem víc
Zákonodárce se vymezil i proti námitce, že vyrovnání státu s církvemi je pro stát z dlouhodobého hlediska výhodné. Záleží např. na tom, čemu říkáme dlouhodobé hledisko, jestli nejde třeba o sto let. Tejc je přesvědčen, že katolická církev se bude snažit dosáhnout na majetek, který může být v řádu stovek miliard korun, což pro stát výhodné nebude. Sluší se dodat, že podle odhadů vlády by měl katolické církvi připadnout majetek přibližně v hodnotě pětasedmdesáti miliard korun.
Otázkou ale je, zda např. některé pozemky nebudou mít podstatně vyšší hodnotu, než vláda předpokládá, pokud se budou nacházet kupříkladu v sousedství obchodního domu.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp