Tempo, kterým mizí ze hry peníze, někoho děsí, jiné dovádí k nadšení

31.10.2014 19:26 | Zprávy

Jestlipak víte, že platební karta oslavila v těchto dnech už sto let? Tehdy nejprve karta nahradila šeky, pokračovalo to dál přes papírové kartičky až po ty, jak je známe dnes - plastikové. Není tajemstvím, že ale i těm už zvoní umíráček, jelikož na vzestupu jsou karty virtuální. Nabízí se tak i otázka, jak daleko má lidstvo od toho, že by peníze v podobě, v které po staletí fungovaly, zmizely zcela.

Tempo, kterým mizí ze hry peníze, někoho děsí, jiné dovádí k nadšení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bankomat

Náznaky toho, že se mílovými kroky k takovéto realitě přibližujeme, jsou všude. Například Švédsko, které v roce 1661 zavedlo do oběhu první bankovky na světě, má nyní šanci stát se první zemí nejen v Evropě, ale i ve světě, kde se zcela plateb v hotovosti vzdají. Již dnes se tam totiž provádí hotově jen 3 procenta celkových transakcí. V celé Evropské unii je to o něco více - zatím se číslo hotovostních transakcí stále pohybuje na 9 procentech. Ovšem karty, jak se zdá, a nejen ony hrají roli v jasné přesilovce. Čísla totiž hovoří jasně.  

Století páry vystřídalo století platebních karet. A vše zrychluje

Jestliže se o 19. století mluví jako o století páry, pak se 20. století může právem nazývat stoletím platebních karet. A jakkoli se to mnohým nezdá, těm malým kartičkám, které nás osvobodily od nošení bankovek a mincí, je letos opravdu neuvěřitelných sto let. Jen pro představu: Na Titaniku byste s platební kartou ještě nepochodili. Ovšem kdyby se v roce 1912 nepotopil a vydržel ještě alespoň dva roky, mohli naši pradědečkové a prababičky – čistě teoreticky – z jeho paluby poslat telegram a zaplatit za něj bezhotovostně.

„První platební karty – zvané též Charge-it, což by se dalo přeložit jako Připište to na účet – začala v roce 1914 vydávat americká telefonní a telegrafní společnost Western Union. Byly určeny vybraným zákazníkům, kteří jejich prostřednictvím platili za telefonní a telegrafní služby na všech pobočkách Western Union, a to včetně zaoceánských parníků,“ přiblížil pro ParlamentníListy.cz dávnou historii regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko Marcel Gajdoš.

První karty byly jen věrnostní, nedaly se používat v širším měřítku

Systém karet, kterým se brzy začal přidávat přívlastek věrnostní, se postupně rozšiřoval i do dalších odvětví. A tak bylo už o desetiletí později možné bezhotovostně platit v síti čerpacích stanic za benzín nebo náhradní díly. Karty byly na vyžádání vydávány už i veřejnosti a ukázalo se, že významně zvyšují loajalitu zákazníků. Karty na benzín tak v tom období zažily obrovský boom. Těsně před vstupem USA do druhé světové války jich bylo v oběhu již milion.

Všechny tyto věrnostní karty však měly poměrně podstatnou vadu na kráse: Umožňovaly provádět obchody pouze v síti vydavatele. Průlom tak přinesla teprve společnost Air Travel Card, když vydala první celostátní kartu, kterou akceptovalo šest leteckých společností. Po druhé světové válce se tyto karty staly prvními mezinárodními úvěrovými kartami, které přijímalo všech 83 členů Mezinárodní asociace leteckých dopravců.

Papírová průkopnice univerzálně využité karty

V roce 1950 přišel další mezník. Společnost Diners Club International vydala jako první pro své členy univerzálně použitelnou kartu. Byla papírová a klub se v ní zavazoval k úhradě závazků svých členů, kterým každý měsíc zasílal soupis uskutečněných transakcí. Odtud zbýval už jen krůček k první bankovní kartě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…