To je na levačku. Ještě že vyhrál Zeman, slyšel Drábek u Jílkové

08.02.2013 4:45 | Zprávy

Tentokrát se hosté pořadu Máte slovo na ČT shodli – druhý pilíř důchodové reformy není pro každého. I podle slov bývalého ministra Jaromíra Drábka absolutně není vhodný pro ty, kteří mají méně než deset let do důchodu. Jak bylo ale zmíněno, není podle většiny analytiků vhodný ani pro velké množství žen, pro lidi s nestálou prací a pro domácnosti s malými příjmy.

To je na levačku. Ještě že vyhrál Zeman, slyšel Drábek u Jílkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Drábek

„Díky druhému pilíři ušetříte na daních,“ citovala moderátorka Michaela Jílková propagační materiály. Jak ale poukázal hned na začátku bývalý premiér Vladimír Špidla, není to výhodné pro každého. Především zmínil to, že se člověk tímto pilířem zaváže na dlouhou dobu dopředu.

„Po celou dobu těch 32 let jste si odebral dvě procenta ze svého disponibilního příjmu,“ vysvětloval jeden ze znaků druhého pilíře. To musel uznat i náměstek ministra financí Radek Urban. „Jsou zde domácnosti, které měsíčně neuspoří dvě procenta z platu. Pro ty druhý pilíř není,“ připustil.

Výměnou za tato dvě procenta následně lidé dostanou tři procenta k naspořenému jako „bonus“. „Kdybych měl peníze jako vy, tak si ušetřím dvě procenta měsíčně,“ prohlásil na adresu politiků nezaměstnaný muž, který byl hostem v pořadu. Sám druhý pilíř odmítá, ale jsou podle něj lidé, kterým může vyhovovat – je jich však málo. „Když mají nadprůměrný příjmy a mají stálou práci, tak ať do toho pilíře vstoupí,“ vyzýval.

A pustil se i do celé koalice. „Musí se změnit vláda. Jsem rád, že se Miloš Zeman stal prezidentem,“ dodal. „Dneska máte práci na dobu určitou, nebo na dohodu, nemáte nic jisté,“ vyjádřil obavy i jiných občanů.

Druhou výtkou k druhému pilíři je i často opakovaný fakt, že se dá dědit jen v případě, že člověk, co si spoří, zemře ještě před důchodem. Jak Jílková poznamenala, pokud by teoreticky člověk zemřel první den v důchodu, celé jím naspořené jmění „propadne“. „A ten, co bude žít naopak třicet let, tak ten vydělá na vás,“ připustil i Jaromír Drábek.

„Já se možná toho důchodu ani nedožiju. Ale kdybych měl příjmy jako vy…,“ zoufal si nezaměstnaný. „Ten druhý pilíř, ten je na nic. To je na levačku. Já bych to shodil ze stolu,“ dodal muž.

„Tenhle předpoklad je často slyšet, ale statistiky tomu neodpovídají,“ navázal Kalouskův náměstek Urban. A začal vyjmenovávat: 90 procent žen a 80 procent mužů se v ČR dožije důchodu.

„Všude se důchody snižují, u nás se pouze zbrzdily,“ hájil se i Drábek. „Je potřeba si nalít čistého vína a je potřeba si to spočítat na té kalkulačce,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…