To jsou věci: Češi čím dál více využívají služebnictvo. Třeba venčitele psů

03.08.2012 8:52 | Zprávy

Po šedesáti letech se v Česku rychle zvětšuje skupina lidí, kteří pracují jako komorné, sluhové, zahradníci, služky nebo osobní kuchaři. Informuje o tom deník Právo.

To jsou věci: Češi čím dál více využívají služebnictvo. Třeba venčitele psů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí

Zmíněné profese už mají podle deníku svá kvalifikační čísla v číselníku povolání a vykonávají je tisíce lidí. Padesát osob ze zahraničí vykonává v ČR profesi sluhů nebo služek. 

Slušný příjem, ale málo času

Podle politoložky Martiny Hronové je nástup zmíněných profesí projevem zvyšující se diferenciace v příjmech i změn životního stylu, který z toho vyplývá. Zároveň je i projevem nedostatku času u lidí s vysokými příjmy. 
 
Zájemci, kteří chtějí mít svého Saturnina, hledají domácí pracovníky prostřednictvím inzerátu, nebo na doporučení přátel.  Lidé pracující jako služebníci či pomocníci mají totiž ke svým zaměstnavatelům velmi blízké vztahy. Nechtěně o nich často získávají velmi osobní informace, které lze lehce zneužít.
 
Velký zájem je o venčitele psů, i když například hodinová procházka se psem stojí v průměru dvě stovky a pracovníkovi se musí uhradit i cestovné.

Sloužících jsou ve světě milióny

Prací v domácnostech se na celém světě živí asi sto miliónů osob.  Jejich práva ochraňuje úmluva Mezinárodní organizace práce.  Ta jim má zaručit stejná práva a ochranu, jako mají ostatní profese.
 
Úmluvu projedná i Poslanecká sněmovna.  Vládní kabinet ovšem nedoporučil ji ratifikovat. Pokud by k ratifikaci došli, musela by změnit řada zákonů.
 
„Základní ochranu pracovníků těchto profesí – pracovní dobu, právo na minimální mzdu, ochranu zdraví, právo osob mladších osmnácti let na další vzdělávání – česká legislativa, na rozdíl od řady zemí světa, již zajišťuje, aniž by rozlišovala profesi,“ konstatovala vláda.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bob

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…