Čeští ekonomové uklidňují. „Jednou za tři až pět let se vždy nějaká bublina protrhne, nějaké aktivum spadne, to je normální,“ řekl ParlamentnímListům.cz ekonom Aleš Michl z Raiffeisenbank.
Jen žvásty bulvárních médií
Hlavní ekonom Patria Finance David Marek prohlásil, že taková vyjádření jsou absolutně nesmyslná. „Jde o ekonomické žvásty bulvárních médií, o tom se nehodlám bavit, já takovým způsobem nepracuji,“ odmítl rázně komentovat výroky prominentních amerických ekonomů Sheily Bairové, do loňského roku šéfky Federální společnosti pro pojištění bankovních vkladů, která za finanční krize podnikala důrazné kroky ke stabilizaci a očištění bankovního sektoru, a Stephena Roache, který přednáší na Yaleově univerzitě a je členem vedení banky Morgan Stanley. Ti obvinili americkou centrální banku Fed z toho, že vytváří investiční bublinu neustálým pumpováním peněz do ekonomiky. Fed od finanční krize roku 2008 uplatňuje politiku nákupů státních a hypotečních dluhopisů, jimiž na trh uvolňuje stovky miliard až biliony dolarů.
Politika Fedu může vést k těžkým problémům
Ekonomové a politici se obávají, že politika Fedu může v budoucnu vést k těžkým problémům, zejména když se Fed neodhodlá ke včasnému ukončení své politiky. Podle řady ekonomů byla příliš dlouho uvolněná politika Fedu v první polovině minulého desetiletí jednou z hlavních příčin minulé finanční krize, protože nízké úrokové sazby lákaly k masivním nákupům nemovitostí na dluh, což vytvořilo neudržitelnou realitní bublinu.
„Je otázka, jestli Fed bude umět peníze z ekonomiky stahovat. Ale američtí ekonomové pravdu nemají, že nedokáží peníze z oběhu odčerpat, na to existují nástroje. Technicky to má řešení: zpřísnění politiky, vyšší rezervy, zvednutí úrokových sazeb,“ objasňuje ekonom Miroslav Zámečník ParlamentnímListům.cz, že existuje cesta, jak problémům předejít.
Zahradník: Pumpování peněz do ekonomiky není úplně šťastné
Renomovaný analytik a člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník ParlamentnímListům.cz řekl, že míru, jak se v USA, Británii a Evropě rozmáhá pumpování peněz do ekonomiky, nepovažuje za úplně šťastnou. „Podíl nově emitovaných peněz je příliš vysoký, to není šťastné. Myslím, že reakce byla nutná jako mimořádné opatření, ale dělat z toho samozřejmě fungující nástroj mi připadá podezřelé. Česká národní banka k takovým krokům nepřistoupila. I když máme v České republice různé problémy, tento problém se nás z drtivé většiny nedotkne, možná jen těch, kteří investují do amerických cenných papírů. Dopad takové krize, o níž američtí ekonomové mluví, by byl na Českou republiku velmi zprostředkovaný, velmi marginální,“ ujistil Petr Zahradník.
V souvislosti s obrovským deficitem USA je to třaskavá kombinace
„Je nutné říci, že Evropská centrální banka, která dělá podobné kroky v menší míře než Fed nebo anglická banka, vyplňuje prostor, protože soukromé banky emitovat peníze přestaly,“ vysvětlil analytik. Záleží ovšem na tom, kolik peněz trh unese. „Hrozbu, kterou američtí autoři popsali, chápu jako ne nemožnou, aby se stala, ale když hrozí v USA v kombinaci s obrovským fiskálním deficitem, je to třaskavá kombinace,“ upozorňuje Petr Zahradník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová