Ukázka propagandy: Šéf Britských listů našel zajímavost na výbuchu v Praze

30.04.2013 9:18 | Zprávy

Včerejší výbuch plynu v Praze se ocitl v zahraničních médiích na předním místě. Proč tomu tak bylo u události, která nemá mezinárodní význam, se ptá v Britských listech šéfredaktor Jan Čulík.

Ukázka propagandy: Šéf Britských listů našel zajímavost na výbuchu v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Prahu

„Vzhledem k tomu, že se normálně do zahraničních médií nedostane o České republice jediná zprávička, jak je rok dlouhý, a zpráva o výbuchu plynu v Divadelní ulici se do zahraničních, především anglosaských médií dostala, je zajímavé uvažovat o tom, jaký je mechanismus 'informování' o světě,“ píše Čulík.

Šéfredaktor Britských listů zmiňuje pracovníka anglického vysílání Českého rozhlasu Roba Camerona. Ten na Facebooku poukázal na nespravedlnost, spočívající v tom, že před několika dny bylo usmrceno několik lidí výbuchem plynu ve francouzském městě Reims a do amerických zpráv se to nedostalo. Jiní prý zase poukazují na to, že v Rusku vybuchuje plyn v domech zhruba jednou za měsíc a ať to lidi usmrtí nebo ne, do mezinárodních zpráv se to prý taky nedostane.

Jména vesnic vypálených na Ukrajině a v Rusku Němci neznáme

Podle Čulíka prý důvod, proč se něco stane mezinárodní zprávou, obsahuje prvky propagandy. A uvádí: „ Tak se Čechoslovákům během druhé světové války podařilo udělat z nacistického vyhlazení Lidic celosvětové téma a symbol nacistického zvěrstva, nacisté ovšem likvidovali stejným způsobem četné vesnice na Ukrajině a v Rusku, to se už do médií nedostalo,“ dodává.

V případě výbuchu plynu v Divadelní ulici, který podle Čulíka neměl naprosto žádný mezinárodní význam, hrála prý pravděpodobně roli blízkost s nedávným atentátem v Bostonu. Editoři si prý nemohli být zpočátku jisti, zda nejde o "teroristický" čin a pak prý hrála svou úlohu skutečnost, že byly velmi rychle publikovány obrázky z Divadelní ulice na Twitteru. Jan Čulík napsal v Britských listech, že svůj význam na výběru výbuchu plynu do zpráv má zřejmě i to, že si Američané pletou Česko s Čečenskem...

Internetový deník Britské listy, který se specializuje na konfrontaci myšlenek mezi Západem a Českou republikou, vydává Jan Čulík od července 1996 a je také jeho šéfredaktor. V současnosti pracuje jako Senior Lecturer in Czech Studies na University of Glasgow ve Skotsku.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…