Uznávaný byznysmen: Stát krvácí, vysávají ho pijavice

25.12.2012 5:59 | Zprávy

Úspěšnému podnikateli, majiteli firmy Jablotron Daliboru Dědkovi je možné závidět. Pamatuje si prý jen příjemné věci. Proto ani nechce mluvit o tom, co se mu v letošním roce na české politice nelíbilo.

Uznávaný byznysmen: Stát krvácí, vysávají ho pijavice
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

„Mám pocit, že lidé si uvědomují marasmus české politiky v plné nahotě a letošní rok se to jen prohloubilo,“ prohlásil majitel úspěšné firmy Jablotron Dalibor Dědek a začal hovořit o tom, co naopak uvítal. „Mám radost, že vznikly různé občanské aktivity, jako třeba Nadace podnikatele Karla Janečka,“ vykládá.

Zkusili jsme jednu slepou uličku, teď zkusíme další cestu

Šéf Jablotronu připustil, že na podzim nebyl nijak nadšen z výsledku krajských voleb a zejména malé volební účasti, která umožnila, aby se spolu se sociálními demokraty dostali k moci v regionech i komunisté. „Na druhou stranu se lidem ani moc nedivím, že nešli k volbám. Měly by se objevit v politice nové tváře,“ řekl ParlamentnímListům.cz podnikatel, který už těm „starým“ politickým reprezentantům nevěří.

Nové tváře se před minulými sněmovními volbami objevily třeba ve straně Věci veřejné, ale většinu voličů zklamaly, protože jim šlo víc o moc a vliv než o prosazování politických idejí. Neobává se Dalibor Dědek, že tato špatná zkušenost odradí voliče? „To je jednoduché, je to podobná paralela jako s firmou. Když ji není nikdo schopen řídit, musím hledat nové vedoucí,“ vysvětluje Dědek. I při pečlivém výběru se podle něj může stát, že se výběr nepovede. „I ve výběrovém řízení může dojít k tomu, že vyhraje někdo, s kým se pak musím rozloučit. Ale to přece neznamená, že všichni manažeři jsou špatní, jen jsem prostě špatně vybral a musím vybírat znovu,“ prohlásil. Proto účast Věcí veřejných v politice a vládě nevidí jako prohru, jak to cítí mnoho lidí, kteří je volili. „Zkusili jsme jednu slepou uličku, teď zkusíme zase jinou cestu,“ konstatuje optimisticky, že není třeba se kvůli jednomu nezdaru vzdávat.

Okamura mi mluví z duše

Podle podnikatele je jedno, jestli se politická strana označuje za pravici nebo levici, společným problémem všech stran je, že nemají víc členů. „V politice se pak objevují stejní lidé, kteří nemají žádnou páteř, přebíhají z jedné strany do druhé, vidí lukrativní místa, pro která jsou ochotni udělat cokoli. Vidím jako systémovou chybu, že nemáme nové lidi v politice,“ konstatuje podnikatel. „Mrzí mě, že z přímé volby prezidenta vypadl podnikatel Tomio Okamura, mluví mi z duše, je plný energie, srší nápady, co udělat, s čím pohnout. Proto není dobře, že na volební listině bude chybět,“ lituje Dalibor Dědek. Okamura podle něj je jediný z kandidátů, který by se nemusel do politiky pouštět, nejde mu o to si vydělat peníze, ale napravit věci, které se mu nelíbí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Foltýn

Chápu vás dobře nebo docela ostře kritizujete Foltýna, za kterým stojí tato vláda? Pro mě je šok, že by někdo, kdo je v ODS kritizoval něco, co tato vláda udělá. A obecně, co si vlastně myslíte o celé té snaze vlády vnutit lidem její názory a jakékoliv jiné eliminovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…