Válka o přežití ODS: Další seznam rebelů a nová náhrada za Nečase

25.02.2013 8:32 | Zprávy

V ODS se nejspíš schyluje k zásadnímu střetu mezi předsedou Petrem Nečasem a nespokojenými členy strany. Novinky.cz přinášejí informace o vzniku protinečasovské frakce a hledání vyzyvatele, který by se proti premiérovi postavil na podzimním kongresu.

Válka o přežití ODS: Další seznam rebelů a nová náhrada za Nečase
Foto: Hans Štembera
Popisek: A sladká tečka na závěr...

Osloven již prý v tomto smyslu měl být europoslanec Jan Zahradil. Někdejší první místopředseda strany a člen vedení ještě za Václava Klause byl vyzván, aby se Nečasovi na podzim postavil. Letošní kongres má být sice nevolební, ale přeměnit jej na volební není až takový problém.   

Jedním z těch, kteří jej oslovili, měl být poslanec a bývalý pražský primátor Pavel Bém.Ten na dotaz Novinky.cz odpověděl, že kongres je ještě daleko, a rovněž Jan Zahradil je „daleko“, totiž v Bruselu, což může být jeho handicap. „Ale když se dívám na dnešní preference ODS, něco se stát musí. Když se nic nestane, skončíme jako ODA,“ vzpomněl Bém již zaniklou stranu z devadesátých let, ke které se podle některých dnes ODS programově blíží.

Nejnověji k tématu spory v ODS

I další vlivní členové ODS přiznali, že v souvislosti se zvrácením nepříznivého trendu myslí na Zahradila. Ten je znám tím, že například k evropské integraci zaujímá podobně odtažitý postoj jako Václav Klaus, což „tradicionalisty“ v ODS uspokojuje. Rovněž nebyl nikdy namočen do nějakého skandálu. Jeho nevýhodou však může být, že již od roku 2004 působí jako europoslanec převážně v Bruselu.

Aktuálně je však nejzásadnějším projektem protinečasovské opozice zrod frakce v poslaneckém klubu. V jejím čele má stát šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek, který se nedávno vyprofiloval odporem proti omezení anonymních akcií. Podle jiných je však lídrem „rebelů“ spíše Boris Šťastný, mající úzké vazby na Václava Klause.

Suchánkův boj však usnadnil identifikaci poslanců, kteří by se do této frakce nejspíš přihlásili. Podle serveru Novinky.cz se jedná o ty, kteří podpořili jeho neúspěšný pozměňovací návrh. V sedmnáctce zákonodárců se objevují jména známých „rebelů“ jako Tomáš Úlehla nebo Jan Florián, ale rovněž Pavel Bém, Jan Vidím, Pavel Drobil nebo Aleš Rádl. K vnitrostranické opozici prý patří i Ivana Řápková, která na hlasování chyběla.

Opačný tábor se prý formuje kolem populárního místopředsedy strany Jiřího Pospíšila. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…