Varování Kubery: Církevní restituce jsou spojeny s obrovským rizikem

14.01.2012 17:00 | Zprávy

TÝDEN Komentář politických událostí uplynulých dnů pohledem dvou mužů. Poslance ČSSD Jiřího Koskuby a senátora ODS Jaroslava Kubery. Tentokrát na téma lékaři, jejich platy a hrozba propouštění, po dlouhé době konečně pozitivního zisku českých zemědělců a krátce i "tanečků" koalice kvůli církevním restitucím.

Varování Kubery: Církevní restituce jsou spojeny s obrovským rizikem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor za ODS Jaroslav Kubera

Před časem řekl pro ParlamentníListy.cz bývalý televizní moderátor a současný podnikatel Roman Šmucler, že za požadované zvýšení platů lékařů zaplatí nakonec právě lékaři, a to propouštěním.  Potvrzuje se to, jsou již někde nějaké signály toho, že by tento názor nebyl daleko od pravdy?

„S panem doktorem Šmuclerem nejen v tomto nesouhlasím. Lékaři eventuálním propouštěním nezaplatí své oprávněné mzdové požadavky. Zaplatí hlavně za vleklé problémy systému českého zdravotnictví i země, které se i za šest let pravicových vlád neskonale prohloubily. Nejen, že prohloubily. Ony se díky mnohým pravicovým reformátorům bez znalosti skutečného fungování systému ještě další podstatné objevily. To bylo řevu, jak to ti vládnoucí socani neumí. Netvrdím, že vše oranžové bylo geniální. Ale právě ve zdravotnictví dostali naši nástupci kasičky ještě plné. Rezervy z pokladen zdravotních pojišťoven přes regulační poplatky jsou ty tam. A byly miliardové! A svádět vše jen na krizi? To není vůbec fér. Vždy to někdo řídil,“ reagoval ve svém pravidelném komentáři týdne pro ParlamentníListy.cz Jiří Koskuba (ČSSD).

A dodal, „s veškerou úctou“, že roční navýšení mezd lékařů stojí zhruba tolik, co stál IZIP. „Lékařů jsou tisíce a Češi je navštěvují nejvíce ze všech Evropanů. To znamená, že je asi potřebují. A kdo někdy ne? Jenže ty prašulky, co zmizely jenom v IZIPu, byly vlastně určeny několika pouhým jedincům. Ostatně kvůli přehlasování opozice ve SR VZP ještě jsou. A komu z nás zachránila jakási elektronická knížka zdraví či dokonce život? Jistým europánům život jedině velice vylepšila. Myslíte si proto, že to byly dobře vynaložené peníze vyvedené ze systému zdravotnického? Že nebylo lepší je taky dát doktorům, sestrám, nemocným? Bylo, ale jsou fuč. A takto lze pokračovat. Zdravotníci možným propouštěním zaplatí i opakované zvyšování DPH z dílny nejgeniálnějšího ministra financí zeměkoule. Tak geniálního, že je oceňován, ačkoliv vnitřní zadlužení země dále roste. Zvláštní, neznám doktora, který je slavný proto, že ztrácí svého pacienta,“ pozastavuje se Koskuba.

A připomíná, že zdravotnictví se zvýšení dotklo a dotkne velice citelně, i když  platby za státního pojištěnce nenarostly.  „Trojkoaliční vládu nenapadne dokonce ani nařídit, dochází-li zdravotním pojišťovnám peníze, že všichni státní představitelé, úředníci, ozbrojenci aj. aj. budou povinně pojištěni u jedné jediné státem vskutku kontrolované pojišťovny. To ne, to by nebylo tržní. Ostatně ona by taky jen jedna základní zdravotní pojišťovna plně stačila. Říkám to od roku 1993. Ale to by se pak nemuselo šetřit na zdravotnících a pacientech. Místo toho jistý pán z ministerstva zdravotnictví s výrazem hráče pokeru vymýšlí hámotiny s imaginárními miliónovými úsporami uprostřed ztrácených miliard. A kupodivu mu to prochází,“ rozhorlil se dále poslanec ČSSD Koskuba ve svém komentáři.

„Možným propouštěním se zaplatí také marný či spíše předstíraný boj proti korupci. A nejen lékaři tím zaplatí postupné rozbíjení sociálního státu, vleklé krize zaviněné finančníky napojenými na politickou elitu. Rozhodně nikoliv nadějné vyhlídky. Ale vraťme se ke zdravotnictví. To, co se nyní v systému děje, a já s tím opravdu nesouhlasím, a marně to kritizuji i odmítám, zaplatí hlavně pacienti! To je třeba říkat nahlas a není to poplašná zpráva. Ač jim ti reformátoři přes média tisickrát tvrdí, že nikoliv. Buď tomu až tak strašně nerozumí, nebo nemluví pravdu. Nic z toho se omluvit nedá. A možná nejen zaplatí, ale i odskáčí. Buďte proto raději zdrávi,“ zakončuje toto téma pro ParlamentníListy.cz Jiří Koskuba.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…