Véčkařský rebelant varuje vládu. Prolomíte limity a končíte. Definitivně

08.09.2012 17:57 | Zprávy

K prolomení těžebních limnitů nesmí dojít ani podmínečně, prolomila by se tím koaliční smlouva, varuje ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu (ODS) poslanec Věcí veřejných Milan Šťovíček. Ten za zachování současných hranic těžby hnědého uhlí bojuje třeba i tím, že výměnou za garance ze strany vlády jí v situaci velmi těsné většiny ve sněmovně dodává potřebný hlas. V situaci, kdy rebeluje hned několik poslanců ODS, je ale jeho pozice ohrožena.

Véčkařský rebelant varuje vládu. Prolomíte limity a končíte. Definitivně
Foto: archiv
Popisek: Milan Šťovíček (STAN)

Vláda bude energetickou koncepci země projednávat už příští středu. Obavytelé nejen Litvínovska tak mají znovu neklidné spaní. Pokud by podmínečné prolomení limitů těžby prošlo, mohla by rypadla pokračovat až pod obce Horní Jiřetín a Černice. Tuto skutečnost půjdou ve středu připomenout členům Nečasova kabinetu i ekologové. Vzhledem k průběhu posledních vystoupení aktivistů proti těžbě lze očekávat i horolezecké výkony na střeše Úřadu vlády, čemuž se ochranka jistě pokusí zabránit.

Litvínovský poslanec Milan Šťovíček ale protestuje už nyní. Prolomení limitů podle něj nepřichází v úvahu, vláda by tím šla proti vlastním závazkům. "Tato vláda nemůže schválit jakýkoliv dokument, který by připouštěl prolomení limitů těžby, protože by to bylo v rozporu s jejím programovým prohlášení. Státní energetická koncepce také s prolomením limitů nepočítá. Ministerstvo průmyslu a obchodu však do návrhu Surovinové politiky ČR, který by se měl také projednávat 12. září, zahrnulo podmínečné prolomení limitů, což je neakceptovatelné," uvedl pro ParlamentníListy.cz Šťovíček.

Napůl s vládou, napůl proti ní

O pomoc se obrátil i na kolegy z vládní strany LIDEM Karolíny Peake. Narozdíl od ostatních Véčkařů má k této politické platformě poměrně snažší cestu. V situaci, kdy se poslaneckému klubu ODS daří hlasovat jednotně, má totiž jeho hlas pro vládu cenu zlata. A z toho také dosud poslanec při obhajobě limitů těžil. Programové prohlášení vlády totiž podle všeho vnímá jako celek, který hodlá dodržovat a zákony, které jsou v souladu s ním, hodlá podporovat.

Tento jeho postoj ostatně respektují i Věci veřejné, které jsou nyní v opozici. Ačkoliv ještě minulý týden vedení strany i poslanecký klub jasně deklarovaly, že budou hlasovat jednotně v případě církevních restitucí a zvýšení DPH o jedno procento, Šťovíček usnesení částečně porušil tím, že během hlasování zůstal nepřihlášen. Jeho přístup byl vskutku šalamounský. Vládu, které by beztak i se Šťovíčkem chybělo šest hlasů (pro návrh se vyslovilo 94 koaličních poslanců) sice přímo nepodpořil jako v létě při pokusu o vyslovení nedůvěry, zároveň ale dal Nečasovcům najevo, že s ním mohou počítat.

John: Obávám se, že kabinet s limity počká

A Štovíčka nadále respektuje i lídr Véček Radek John. Ohledně limitů má v případě svého poslance jasno. "Pokud by k prolomení limitů, byť podmínečnému došlo, vláda už s poslancem Šťovíčkem nemůže počítat. Nicméně podle mých informací se ale ve středu limity řešit nebudou. Obávám se, že to přijde na řadu později," předpokládá John. Šťovíček podle něj záruky kabinetu, byť jsou přímo sepsány i v koaliční smlouvě, nemá a vláda se tak s jeho hlasem bude muset rozloučit, pokud vyjde ministru Kubovi vstříc.

Kvůli hrozícímu prolomení limitů těžby se před Úřad vlády chystají ve středu i ekologové. Kabinet totiž bude projednávat energetickou koncepci. Podle Jana Piňose z Hnutí Duha se návrh Ministerstva průmyslu a obchodu vrací o století zpět. Počítátotiž s podmínečným prolomením limitů nebo třeba chemickou těžbou uranu, na kterou opravdu neradi vzpomínají například obyvatelé Českolipska. "Plány ministra průmyslu znamenají návrat hluboko do minulého století. Ignorují potenciál energetických úspor, potlačují rozvoj obnovitelných zdrojů a konzervují závislost energetiky na uhlí, ropě a jádru. Nezajišťují dlouhodobou konkurenceschopnost a udržitelnost domácí energetiky, " uvedl pro agenturu ČTK Jan Piňos z Hnutí Duha.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…