Vězeňství se může konečně nadechnout, pochvaluje si dopady amnestie na stavy vězňů náměstek Volák

07.04.2013 16:03 | Zprávy

NA HRANĚ S XAVEREM První náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz přiblížil, jak konkrétně se prezidentská amnestie projevila na stavu českých věznic. Co se týče systémové reformy vězeňství, prozradil náměstek Volák, že do ní byly zapracovány i některé návrhy poslance a vězně Davida Ratha.

Vězeňství se může konečně nadechnout, pochvaluje si dopady amnestie na stavy vězňů náměstek Volák
Foto: archiv
Popisek: JUDr. Daniel Volák, první náměstek ministra sparvedlnosti

Co se v českém vězeňství změnilo po amnestii?

Je třeba, aby zazněla základní čísla. Celkově bylo propuštěno na amnestii 6451 odsouzených. K 31. 12. loňského roku jsme měli přes 23 000 vězněných osob a nyní jich máme 16 180. Úbytek je tedy 6451 přesně. Co se týká navrátilců, žádný dramatický návrat amnestovaných se nekonal, protože se vrátilo pouze 263 odsouzených. Prognózy, že se tam všichni do dvou měsíců vrátí, se ukázaly jako liché.

Myslíte, že amnestie vězeňství pomohla?

Každopádně pomohla. V minulých rozhovorech jsem odkazoval na masivní přeplněnost a nedostatek prostředků. I Helsinský výbor varoval, že ty podmínky jsou již neúnosné. Byť může být amnestie veřejností vnímána rozporuplně, rozhodně má kladný efekt do vězeňské části resortu justice.

Znamená to, že by se tedy dalo říct, že je české vězeňství na úrovni Evropy?

To asi ne, říct se však dá, že vězeňská služba se nyní může nadechnout a začít pracovat koncepčně, nikoliv pod tlakem. Tím se můžeme začít přibližovat k vězeňským standardům EU. Máme konečně možnost provést zásadní systémové změny, které tu nebyly dvacet let.

V čem konkrétně se nyní vězeňská služba mění?

Zásadní systémové změny spočívají na čtyřech pilířích – redukce typu věznic, změna zákona o vězeňské službě, změna zákona o výkonu vazby a výkonu trestu a nakonec zavedení elektronického monitoringu odsouzených. Redukcí typů věznic se rozumí stav, kdy bychom měli mít ze současných čtyř pouze dva typy věznic. V prvním by se sloučily tři stávající – dozor, dohled, ostraha. Typ druhý by tvořily věznice s nejvyšší ostrahou. Pracovně se tato varianta nazývá 3+1. Směřujeme tím do vyspělé Evropy, kdy všechny právní systémy dávají pravomoc vězeňské službě, aby ona rozhodla, do jakého vězeňského zařazení budou odsouzení zařazeni.

Jinak co se týká změny zákona o vězeňské službě, tu nyní schválili poslanci a míří do Senátu. V prvním čtení nám zároveň prošla změna zákona o výkonu trestu a výkonu vazby. Jestliže trestní řád se neustále vylepšoval a inovoval, této oblasti si zákonodárci za posledních dvacet let naopak takřka nevšímali. Ten handicap se nyní snažíme odstranit a v té souvislosti jsou nyní dosti diskutované i návrhy poslance Davida Ratha. Jsou využitelné zhruba z 15 až 20 procent. Částečně s ním tedy lze souhlasit a některé tyto návrhy jsme zapracovali i do připravované novely.

Co z toho, co navrhoval David Rath, přijmete?

Rozhodně větší kontakt s rodinou, větší možnosti telefonování, na místě je i otázka odděleného umístění obviněných, tam kde to trestní řád umožňuje. Dále je to i větší možnost některých aktivit, například sportovních. Dokud nebyla pravomocným výrokem soudu vyslovena vina, je člověk nevinný a první místo, kde by presumpce neviny měla být ctěna, jsou právě vazební věznice.

Takže se dá říct, že David Rath ve vězení nesedí úplně zbytečně?

Že by bylo třeba internovat poslance do vazby, aby se zlepšily podmínky ve vězení, tomu rozhodně nemůžu přitakat. Každopádně ale návrhy Davida Ratha jsou využitelné zhruba z oněch 20 procent. Já jsem rovněž pana poslance ve vazbě navštívil a o jeho návrzích jsme diskutovali.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…