"Ministerstva, potažmo politici obecně, se snaží zbavit mediální nálepky, že neumí uhlídat finance nebo že umožňují, aby se někde kradlo, či že se dokonce sami na těchto krádežích podílejí, a mají proto tendence výsledky kontrol marginalizovat. Ostatně stalo se to bohužel i na jednání vlády," prohlásil.
Zásadním úkolem NKÚ je podle Kaly rozpoznat, kde je dobrá praxe, definovat její kritéria a posoudit, jestli jsou naplňována, nebo ne. „Když budete mít ve fabrice kontrolora, tak ten rozdělí součástky na dobré a špatné. Může ale udělat i druhou věc - podílet se na odhalování, kde vznikla chyba, proč je vytvářeno tolik špatných součástek - a tam bych rád viděl naši roli,“ vysvětloval.
Nesmíme se nechat zastrašit
Připomněl, že závěry NKÚ potom zejména představují zpětnou vazbu pro politiky o účinnosti vládních politik. Slouží však i médiím, jimž poskytuje ubezpečení, že se žádné problémy neskrývají, a také informaci o tom, jak hospodárně, účelně a efektivně se vynakládají státní prostředky. „Úřad má posvítit na daný problém, být nezávislým a nenechat se zastrašit,“ zdůraznil.
Poměrně s odstupem se Kala staví k možnosti rozšíření NKÚ o úřad, který by měl na starosti kontrolu hospodaření politických stran, zejména z důvodu obavy o zachování nezávislosti jeho kontrolorů.
Rozšíření NKÚ by nebylo správné
"Nicméně je to na rozhodování zákonodárců. Kdyby k tomu došlo, museli bychom takový úřad striktně oddělit a nechat takové oddělení bez napojení na zbytek úřadu," říká k tomu.
Ke snahám rozšířit pole působnosti NKÚ, například o kontrolní orgán nad hospodařením politických stran, se však Kala staví odmítavě: „Myslím, že to není správné. Jsme podle Ústavy nezávislým orgánem. My kontrolujeme stát a do budoucna potom budeme kontrolovat ještě obce a kraje, ale politické strany kontrolovat nemáme.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem