Vláda hází samoživitelkám klacky pod nohy, zlobí se Marksová-Tominová

24.03.2013 17:18 | Zprávy

Na svých bedrech nesou výchovu budoucí generace, samy a za velmi složitých podmínek. Místo díků a podpory jim ale pravicové vlády hází klacky pod nohy. Stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) ve svém vyjádření, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici, kritizuje vládu za nelehké podmínky pro ženy samoživitelky.

Vláda hází samoživitelkám klacky pod nohy, zlobí se Marksová-Tominová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti - ilustrační foto

 

„Když nastoupil dnešní premiér Nečas jako ministr na resort práce a sociálních věcí, jednou z prvních věcí, kterou udělal, bylo „zrušení výhody“ osamělým rodičům (což jsou z 90% matky): měly totiž o pár týdnů delší mateřskou dovolenou (to je doba placená z nemocenského pojištění) na úkor dovolené rodičovské (kdy se pobírá rodičovský příspěvek, což je sociální dávka na pojištění nezávislá),“ vzpomíná Marksová-Tominová. Nečas svůj krok tehdy odůvodnil tím, že se nesmí nijak zvýhodňovat nesezdaná soužití a osamělí rodiče vůči děti vychovávajícím manželským párům.

Osud samoživitelky by si v naší zemi dobrovolně vybral jen blázen

Samoživitelky se přitom do své situace dostávají v drtivě většině zcela nedobrovolně, tvrdí Marksová-Tominová. A to zejména z finančních důvodů, neboť právě neúplné rodiny s dětmi totiž u nás patří k těm vůbec nejvíce ohroženým chudobou. Osamělé matky prý také mnohem hůře hledají zaměstnání a citelněji pociťují i zdražování základních věcí.

Bez samoživitelek by přitom podle stínové ministryně část lidstva ani nebyla. „Tyto ženy dokázaly vychovat děti za nesmírně složitých podmínek, za cenu svého vyloučení ze společnosti. Ani dnes není jejich situace vůbec jednoduchá, a to ani v některých civilizovaných a bohatých zemích,“ prohlašuje.

Místo odsuzování si tak podle ní zaslouží naopak podporu a úctu. „Dětí v neúplných rodinách dnes žije v ČR asi čtvrtina. Jestli dopustíme, aby většina z nich vyrůstala v chudobě či na její hranici, vrátí se to za pár let celé společnosti jako bumerang - jak známo, chudoba je matkou kriminality,“ dodává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…