Vladimíra Franze vyhodili z baru. Hovořil o mafii mocných

08.09.2012 7:52 | Zprávy

REPORTÁŽ Před 24 lety byl Vladimír Franz severočeskému Mostu vděčný za první divadelní angažmá. V pátek večer se občanský kandidát na prezidenta objevil v klubu tamních kumštýřů, kde chtěl diskutovat s veřejností o své kandidatuře na hlavu státu.

Vladimíra Franze vyhodili z baru. Hovořil o mafii mocných
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Vladimír Franz, hudebník, profesor umění a kandidát na prezidenta

Akce se nakonec nekonala uvnitř bohémské umělecké kavárny – pořadatelé nakonec dali zájemcům větší prostor a přesunuli je pod širé nebe. Zde profesor umění mluvil o kvadratuře kruhu, zpoplatnění vysokých škol nebo vyšňořených rockerech ve šlechtickém stavu.

Více reportáží ZDE

Politika je sociální umění. Opravdu?

Divadelní kavárna mosteckého kulturního stánku v centru města se zaplňuje lidmi. Najít v davu neznámých tváří kandidáta na prezidenta, který budí pozornost svým zjevem, není problém. Jeho vzhled vybočuje natolik, že přes stokrát omílané debaty o vhodnosti potetované tváře v roli hlavy státu se otázka po estetice jeho vzezření objevila v diskuzních dotazech. Ty nakonec nezazněly uvnitř lokálu, ale před ním venku. Iniciativa Postavte se za Vladimíra sem přijela z obdobné akce v Chomutově, pokračovat bude do Loun.  „Občanská iniciativa, která mě vyslala na cestu, konvenuje s mými názory. Já na tu cestu půjdu,“ zdůvodnil, proč kandidaturu – jako zatím jediný občanský kandidát – přijal.



„I v umění musíte vytvořit jakousi judikaturu, pravidla, zákonitosti, a v tom je určitá podobnost s politikou,“ nadhodil paralely mezi světem, v němž tvoří a světem, který je na první pohled bohémům na hony vzdálený. Že tomu tak není, podložil i citátem „Politika je sociální umění“.

„Občanská společnost vysílá signál, že se něco mění. Stát by měl být nástrojem občanů. Dnes je ale u nás spíše v rukou zájmových skupin, kterým do občanů nic není. A kocovina narůstá,“ mluví o svých představách adekvátního vnímání demokratické společnosti. „Dokud si občané neuvědomí, co mohou, nic se nezmění. Má-li být stát jejich nástroje, musí s ním umět nakládat a vědět, co od něj mohou očekávat. Dnes zjišťuji, že lidé ani neví nic o volbách, o kampani na prezidentské kandidáty a dokonce ani netuší, že mohou podepsat i vícero petičních archů – je dobré, když nás bude víc na startu,“ upozorňuje na neznalost veřejnosti, která ale oproti tomu naprosto přesně ví, kdo komu dal facku a co právě dělá Iveta Bartošová, ale v některých věcech zcela očividně je spíše nástrojem oněch zájmových skupin.

 

A co říkáte na placení „vejšek“, pane profesore?

Vladimír Franz na severu Čech předvedl, že je bezesporu dobrý rétor, poznamenaný profesorským přednášením. Jeho umělecký talent je zřejmý i ve způsobu, jakým při hovoru k publiku užívá barvitých metafor. Pořadatelé „dovolili“ přítomným položit mu kolem deseti dotazů. Ty zodpověděl leckdy velmi diplomaticky, každopádně vždy bez mrknutí oka, ať šlo o názory z osobní roviny či ekonomické postoje.

Jeho působení na akademické půdě vysloveně vybízelo přítomné studenty k otázce na zpoplatnění vysokých škol. Zazněla jako jedna z prvních. „Jako vysokoškolského profesora mě v této oblasti trochu děsí jedna věc: Jako by každý týden v každé vesnici vznikla nová univerzita... Nemyslím si, že je to nezbytné. Chraňbůh, abych bránil vzdělání, ale někdo si založí obor s poutavým názvem, Eskatologie piva nebo Fotomasáž – to jsem si teď vymyslel-, a na to se slyší, na to se dostanou dotace a pak nějaká škola v Jevíčku je na tom stejně jako Karlova univerzita. A pokud to do dvou let v Jevíčku neskrečujou, tak je to přeci celé divné,“ rozmluvil se na téma, které jej bezesporu nenechává chladným.

U poplatků nevěří, že by šly skutečně řádně k vysokým školám a že by jim pomohly. Další otázkou podle něj je, kde na to mají studenti brát v dnešní době, kdy je problém jakoukoliv brigádu sehnat. „Nehledě na to, že půjčkami nakonec možná pomůžeme jen bankám,“ dodává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…