Jádrem skupiny jsou špičky zdravotnické kliky ODS ze středních Čech a Prahy. Patří sem Marek Šnajdr, Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla a právě Boris Šťastný. Lidové noviny píší, že jedním z motivů, proč se sedm poslanců, kteří poprvé vyšší DPH podpořili, rozhodlo vystoupit proti, je pravděpodobně trestní oznámení na předraženou zakázku IZIP. To podal v pondělí ministr zemědělství Leoš Heger (TOP 09).
Případ, ve kterém je podezření na škodu kolem 450 milionů korun, putoval na Vrchní státní zastupitelství v Praze, kde ho převzala sama Lenka Bradáčová, známá rychlými zásahy. Z trestního oznámení je zřejmé, kdo o IZIP věděl a rozhodoval. Dlouholetí členové správní rady Šnajdr a Tluchoř se tak mohou cítit v ohrožení.
Nečas: Právě jste mi položil vládu...
Když se premiér dozvěděl o Hegerově oznámení, rovnou mu prý řekl: "Tak jste mi právě položil vládu." A snažil se ho přesvědčit, aby oznámení o pár dní odložil. Hned v pondělí oznámil Úlehla Nečasovi prostřednictvím SMS zprávy, že zákon nepodpoří. Bylo to podle LN jen několik hodin poté, co se dozvěděl o Hegerově rozhodnutí.
Ministerstvo zdravotnictví se k trestnímu oznámení nebude vyjadřovat. Motivy rebelujících poslanců nekomentuje ani premiér Petr Nečas. Sami poslanci tvrdí, že za jejich rozhodnutím stojí pouze odpor k navyšování DPH a jakékoli skryté motivy odmítají.
Poslanci si ale stále nechávají otevřený prostor. Kromě Borise Šťastného nikdo z nich zatím neřekl, že budou hlasovat proti nové výši DPH, i pokud bude hlasování spojeno s důvěrou vládě. Pokud vyjde kabinet zájmům skupině kolem Tluchoře vstříc, může mít nakonec potřebných 101 hlasů, spekuluje deník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr