Wagnerová k velvyslancům: Vláda by u soudu vyhrála nad Zemanem

24.04.2013 10:14 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman se pustil do sporu s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Proti jeho vůli chce prosadit velvyslance, konkrétně se jedná zejména o Livii Klausovou, která by měla být diplomatkou v Bratislavě. Podle senátorky Elišky Wagnerové tím Zeman porušuje ústavní zvyklosti.

Wagnerová k velvyslancům: Vláda by u soudu vyhrála nad Zemanem
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová

Dosavadní praxe byla taková, že velvyslance navrhl ministr zahraničí, vláda jeho jméno schválila a nato prezident podepsal jeho jmenování. Někteří experti podle Deníku Referendum, který se senátorkou vedl rozhovor, dávají prezidentovi a jeho postupu za pravdu. Mezi nimi třeba Jan Kudrna nebo Pavel Hasenkopf.

Pozor na ústavní zvyklosti

"Předně musím říct, že kolegové Jan Kudrna, Pavel Hasenkopf, ale i další, se mýlí. Pokud by se kompetenční spor prezidenta Miloše Zemana a vlády (ministr zahraničí Karel Schwarzenberg sám zjevně nemá legitimaci takový spor vyvolat) dostal před Ústavní soud, dal by mi, předpokládám, za pravdu," reaguje Wagnerová, která upozorňuje, že v potaz se musí brát to, že pramenem ústavního práva je nejen Ústava a celý ústavní pořídek, ale také ústavní zvyklosti, které rovněž mají normativní váhu.

Ústavní zvyklost podle ní vzniká tím, že byl v ústavní rovině dlouhodobě praktikován postup potvrzující určitou interpretaci určitého ústavního ustanovení. Tyto ústavní zvyklosti je podle senátorky důležité zachovávat.

"Ústavní zvyklosti je třeba zachovávat proto, aby byl postup jednotlivých aktérů v souladu s předem známými pravidly. Jinak řečeno: Nikdo z aktérů nesmí jednat libovolně, tj. nepředvídatelně," upřesňuje. "A v kontextu jmenování velvyslanců také nesmíme zapomínat na to, že jakékoli rozkolísání praktikovaných zvyklostí uvádí do nejistoty i zahraniční subjekty a znejisťuje vnímání České republiky jako stabilního demokratického právního státu, který dodržuje svá vlastní pravidla," dodává.

Ministr zahraničí je kompetentní

Z povahy a logiky věci by podle Wagnerové měl výběr velvyslance provádět ten, kdo je k němu nejlépe kompetentně vybaven, tedy ministr zahraničí. "Pokud si dle určitého čtení ústavního ustanovení konkurují vláda a prezident, je třeba vyjít z obecného principu, podle něhož je český politický systém parlamentarismem, ve kterém je lid zdrojem veškeré moci a kde je vláda odpovědná Poslanecké sněmovně, jejíž složení zrcadlí názorovou pluralitu společnosti," podotýká senátorka.

Nutné podle ní je upřednostnit orgán, který je odpovědný. A tímto orgánem je vláda, protože prezident v České republice odpovědnost nenese. Pokud by Zeman Schwarzenbergovy návrhy neakceptoval, nebo naopak Nečas nepodepsal Zemanovy adepty, musela by se vláda obrátit na Ústavní soud s kompetenčním sporem. "Pokud by prezident nepřinesl skutečně relevantní námitky k vládou vybrané osobě, pak mám za to, jak jsem už říkala, že by měl být návrh vlády úspěšný," říká Wagnerová.

Nečas bude vyjednávat

Vzhledem k okolnostem se senátorka domnívá, že premiér a předseda ODS Petr Nečas nebude otevírat další bojovou frontu, ale bude se snažit vyjednávat uvnitř koaličního kabinetu a pokusí se přesvědčit vládu, aby prezidentovi tentokrát ustoupila.

To by ovšem znamenalo, že odklon od ústavních zvyklostí, které komponují Ústavu do funkčního celku, byl započat. "Považovala bych to za neblahý signál o erozi parlamentního systému a jeho pozvolné překlápění k systému poloprezidentskému, faktickou, ústavodárcem nevyřčenou, a proto neústavní cestou," upozorňuje Wagnerová. "Znovu však zdůrazňuji, že k takovému posunu není důvod a neskýtá jej ani přímá volba prezidenta ani ústavodárcem přijatý koncept naši Ústavy," dodává závěrem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…