Z Paroubkova webu: Církev většinou byla škůdcem národa. Teď buduje byznys

04.06.2013 8:33 | Zprávy

Rozhodnutí Ústavního soudu o církevních restitucích ve prospěch vydávání veřejného majetku především katolické církvi je podle Zbyňka Fialy trapné. Píše o tom na na webu Jiřího Paroubka VašeVěc.cz

Z Paroubkova webu: Církev většinou byla škůdcem národa. Teď buduje byznys
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní kasička

Podle Zbyňka Fialy prý stačí porovnat, jak bylo roku 2009 ctěno „jádro Ústavy“, když Ústavní soud rušil předčasné volby, o kterých rozhodla ústavní většina Parlamentu ČR, a nynější formalistické rozhodnutí.

Server VašeVěc.cz zveřejňuje text žurnalisty Zbyňka Fialy: „Ústavní soud nyní zvrátil rozhodnutí z prvních let Masarykova Československa, které mělo mnoho důvodů k tomu, aby roli církve důrazně omezilo. A bylo by to jistě zvládlo, kdyby do toho nevstoupila válka. Katolická církev po pádu monarchie skládala lidu zcela jiné účty, než s jakými natahuje ruku dnes. Stačí se ohlédnout do kterékoliv historické peripetie českého národa, aby bylo zřejmé, že až na krátké vzepětí reformistických snah byla tradičním národním škůdcem. Pokus kardinála Tomáška vrátit církev společenské službě - a jeho neohrožený souboj s utlačovatelskou mocí, jak to ukázal roku 1989 - bohužel jeho nástupci nepochopili a fakticky zmařili.“

Z církve vzniká privatizovaná firma

„Co za ty miliardy, které teď církve dostanou, bude?“ ptá se Fiala a dodává, že „zatímco milion občanů trpí chudobou a přehlížením, katolická církev se okázale postavila na stranu těch, kdo jim mají přitížit“. Situace je prý o to horší, že církve současně přestaly být veřejnými institucemi a stanou se podnikatelskými subjekty, protože majetek, který vznikal jako instrumentář pro veřejnou službu a směl být odjakživa užit jen k duchovnímu a správnímu účelu pod dohledem státu, je vydáván jako majetek soukromý. „Z církve vzniká privatizovaná firma, jejíž jedna z divizí se věnuje obchodům se zajišťováním věčnosti. Podniká však se státní podporou, kterou snad překoná jen dostavba Temelína,“ uvádí Fiala.

„Není to největší hrůza, kterou nás tato vláda obdařila. A dějiny nekončí jedním rabováním," píše Fiala a dodává, že jde „jen o nejvýmluvnější obraz toho, kdo se tu v posledních letech prodral k moci. Všeho do času, jak se píše v bibli“. 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…