Z Rakouska: Špína, cynismus a arogance vládne v Čechách

10.07.2012 7:36 | Zprávy

Podle politoložky Anny Durnové by se česká společnost v boji s korupcí měla inspirovat západem, konkrétně Rakouskem. Západ prý ví, co se špínou, my ne, píše v komentáři pro Hospodářské noviny.

Z Rakouska: Špína, cynismus a arogance vládne v Čechách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podle Durnové nezáleží tolik na tom, co se bude dít dál v konkrétních kauzách Janouška, Parkanové nebo Mostecké uhelné nebo kdo usedne v čele vrchního státního zastupitelství. Důležité je to, že na české politické scéně lpí špína, která je způsobena propastí mezi těmi, kdo jsou nahoře a mohou si volat a odvolávat se, jak se jim zlíbí, a těmi, kdo jsou dole a mohou jen přihlížet. Je to podle ní "špína, kterou živí situace, kdy známosti a moc jsou více než principy a zákony".

"Zdá se, že čeští politici nepochopili, že bájná Kronika města Kocourkova je ironií, a nikoliv návodem na demokratické vládnutí. Jinak si aroganci a cynismus, se kterým neváhají servírovat občanům jednu absurdní zprávu za druhou, vysvětlit nelze," píše v HN.

Inspirujme se Západem

Rozhodně ale nechce tvrdit, že se západní země nepotýkají s korupcí, klientelismem nebo přebujelým korporatismem. Ten ostatně existuje i ve Francii nebo Rakousku. Rozhodující zde nejsou demokratické volby, ale demokratické chování společnosti. Rozdíl ukazuje na příkladu Rakouska, které se v současné době potýká s celkem třiceti pěti aférami. Tady ale podobnost s našimi sousedy končí, Rakušané se k těmto problémům prý staví jinak.

"Za burácení občanských iniciativ a médií byl totiž loni rakouský parlament donucen ustavit speciální parlamentní vyšetřovací výbor, který se postupně všemi kauzami probírá. Bolí to, ale věci se konečně hýbají," vysvětluje Durnová v komentáři a navrhuje české společnosti, aby zkusila tuto rakouskou cestu.

"Možná by takový výbor pomohl umýt českou politiku od toho nejhoršího a zmírnit onen cynismus a aroganci, které se v Česku staly novou politickou doktrínou," uzavírá s nadějí politoložka.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…