Zábava ve sněmovně: Zaorálek žádal hlasování o „mentolové aféře"

21.09.2012 10:56 | Zprávy

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes pobavil své kolegy ve sněmovně. Na žádost poslance Jiřího Paroubka chtěl totiž nechat hlasovat o „mentolové aféře". Okamžitě si ale své přeřeknutí uvědomil a poslancům se omluvil. Jenže ti se již v tu chvíli při představě šustícího sáčku s mentolovými bonbóny nepokrytě smáli.

Zábava ve sněmovně: Zaorálek žádal hlasování o „mentolové aféře"
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Lubomír Zaorálek se vedením schůze sněmovny občas i baví

„Je tady návrh pana poslance Paroubka - informace o postupu vlády při řešení mentolové aféry,“ řekl dnes řídící schůze Lubomír Zaorálek v momentě, když chtěl nechat hlasovat o novém bodu programu schůze poslanců. Takový bod žádal zařadit Jiří Paroubek a to vzhledem k tomu, že od úterka došlo podle něj „k jistému velmi významnému posunu.“

„Dá se říci, že došlo k akceleraci v celé té záležitosti, v celé té metanolové aféře. Plošný zákaz prodeje lihovin a destilátů nad 20 %, uskutečněný vládní administrativou, přilákal pozornost orgánů Evropské unie a Česká republika pod tlakem sama zastavila vývoz českých lihovin a destilátů do zemí Evropské unie,“ zdůvodňoval svou žádost Paroubek.

Jenže Zaorálek si svůj přeřek okamžitě uvědomil a poslancům se s pousmáním omluvil. „Omlouvám se, to bylo nechtěné. Samozřejmě má jít o bod ´informace o postupu vlády při řešení metanolové aféry´,“ řekl.

Až jedna čtvrtina výroby a prodeje je nelegální

Paroubek ve své žádosti kromě jiného zdůraznil, že se odhaduje, že až jedna čtvrtina výroby a prodeje lihovin u nás je nelegální. Proto by dle něj bylo důležité, aby se vláda zabývala kromě zákazu prodeje a nově i vývozu lihovin do zahraničí tímto černým trhem.

„Při setkávání s občany včera na Karlovarsku jsem slyšel, jak silně je mezi občany narušena důvěra ve stát. Lidé se ptají, co dělaly příslušné orgány, které měly chránit občany, jejich zdraví a životy (ztraceno už bylo 23 životů), počínaje celní správou, přes berní úřady (těch jsem si, musím říci, vždy velmi vážil, proto mě překvapuje, že v tomto nekonaly), Česká obchodní inspekce, hygiena, policie. A mohl bych pokračovat,“ poznamenal Paroubek.

Zmínil také, že pokud se vládě nepodaří říci rychlé jasné slovo a vyřešit systémově problém, bude stát nutně považován za neschopný a neužitečný, a všechny části administrativy státu, jichž se to týká, za neschopné či zkorumpované. „Jak by bylo jinak možné, že až čtvrtina lihovin a destilátů je prodávána nelegálně?“ otázal se pak řečnicky bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD.

Prohibice platí od minulého pátku

Připomeňme, že zákaz prodeje lihovin platí v Česku kvůli sérii otrav metylalkoholem od minulého pátku. Prohibice v Česku se pak včera večer rozšířila i o okamžitý zákaz vývozu dvacetiprocentního a silnějšího alkoholu do zahraničí. Na doporučení vlády tento zákaz vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Podle premiéra Petra Nečase (ODS) tak Česká republika předešla Brusel, který se chystal v pátek kvůli metanolové aféře zakázat český vývoz na dva měsíce.

Kabinet ale prý počítá s tím, že by příští týden začal bariéry prodeje a vývozu tvrdého alkoholu postupně odbourávat. Ministr financí včera podepsal vyhlášku, která zavede nové kolky pro lahve s novým alkoholem. Aby se mohly začít prodávat, budou muset mít také "rodný list" s údaji o původu a nakládání. Týkat se to bude i zboží na export. Vyhláška by se podle informací ČTK mohla ve Sbírce zákonů objevit zřejmě v pátek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…