Začíná boj o odkaz Věcí veřejných. Dědici mohou být Okamura i Babiš

26.03.2013 20:11 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Necelý rok a čtvrt před řádnými parlamentními volbami je ta pravá chvíle přijít s novou protestní stranou či hnutím a pokusit se zopakovat tehdy nečekaný úspěch Věcí veřejných. Podle oslovených politologů se rozpoutá boj o desetinu voličů mezi nově se formujícím hnutím senátora Tomia Okamury a hnutím ANO 2011 Andreje Babiše. O famózním úspěchu italského komika Beppe Grilla si však mohou nechat jen zdát.

Začíná boj o odkaz Věcí veřejných. Dědici mohou být Okamura i Babiš
Foto: Petr Kupka
Popisek: Senátor Tomio Okamura hovoří v Olomouci

Nedávné setkání senátora Tomia Okamury, ekonoma Pavla Kohouta a exposlance ODS Radima Fialy s občany ve Slovanském domě v Olomouci by se dalo považovat za symbolické mávnutí startéra k zahájení kampaně před řádnými parlamentními volbami v příštím roce. „Domnívám se, že tahle aktivita zapadá do něčeho, co se teď děje na české politické scéně, a to je boj o odkaz Věcí veřejných. Možná ani tak ne ve smyslu obsahovém, ale v první řadě o jedenáct procent voličů, kteří dali minule hlas Věcem veřejným,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Sokol, politolog z vysoké školy CEVRO Institut.

Nyní se bojuje o to, kdo bude protestní či antikorupční alternativou etablovaných stran. „Na scéně teď vidím dva hráče. Jedním je to, čemu můžeme pracovně říkat Úsvit. To je formace kolem Tomia Okamury a dalších pánů, na druhé straně je pak pan Babiš. Označení Úsvit používám proto, že to je název knihy pana Kohouta, ekonoma a také poradce pana Bárty. Ta má představovat základ pohledu na to, jak by měl fungovat stát, až zvítězí Tomio Okamura a spol.," konstatuje Petr Sokol. Nově se tvořící uskupení má totiž v úmyslu jednak sjednotit protivládní iniciativy, jednak vytvořit hnutí s cílem nastolit přímou demokracii a zavést prezidentský systém.

Okamura připomíná Paroubka vystupováním podle průzkumů veřejného mínění

Jeho další zaměření je však těžko odhadnutelné. „Vidím to jako formaci, v níž je Tomio Okamura v roli Radka Johna, někde v pozadí pak pan Bárta, protože oni ty věci společně koordinují společně s Holešovskou výzvou a ekonomem Kohoutem. Když si uvědomíme, že je tam na jedné straně bývalý poslanec ODS Radim Fiala a na druhé straně Holešovská výzva, tak je zřejmé, že to nebude mít s nějakou programovou zásadovostí nic společného. Bude to snaha mobilizovat naštvané lidi s mottem ´dostaňme se do Parlamentu a pak se uvidí´,“ míní Petr Sokol.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…