Žalobci se vzepřeli Bradáčové: Je to jinak, než ona říká

09.05.2013 7:28 | Zprávy

Ohlášená rezignace šéfa protikorupční policie Tomáše Martince rozděluje i elitní žalobce. Píší to Hospodářské noviny. Podle nich se proti tvrzení Bradáčové staví například žalobci z Olomouce. Ti mají za to, že Martincův úřad kauzy netajil.

Žalobci se vzepřeli Bradáčové: Je to jinak, než ona říká
Foto: hns
Popisek: Plk. Tomáš Martinec, šéf ÚOKFK

Tomáš Martinec odchází z místa šéfa protikorupční policie a nad jeho hlavou visí obvinění, že právě pod jeho vedením útvar tajil desítky kauz před státními zástupci. Hospodářské noviny píší, že všichni státní zástupci to tak rozhodně nevidí. Právě prý z olomouckého zastupitelství se ozývá, že nic podobného nepozorovali. „Nezaznamenal jsem žádné závažné problémy či pochybení, které by naznačovaly, že na protikorupční policii existuje nějaký fatální či systémový problém,“ říká Petr Šereda, který na olomouckém vrchním státním zastupitelství vede odbor závažné hospodářské činnosti.

Podle něj to, že Martincův útvar řešil některé kauzy bez dozoru, samo o sobě nic neznamená. Podle Šeredy je prý naopak běžné, že policisté nejdříve podněty ověří a teprve pak je buď odloží, nebo se obrátí na státního žalobce s tím, že se případem začínají naplno zabývat.

„Za éry plukovníka Martince na protikorupčním útvaru šlapalo vyšetřování nejlépe, co jsem kdy zažil,“ říká ke sporu náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár.

Státní zástupci nemají vodit policii za ruku

Za Bradáčovou, podle Hospodářských novin, v tomto sporu stojí Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj je prý vážné, když se na policii šetří případy bez dozoru státního zástupce. Naopak dřívější Zemanův náměstek Stanislav Mečl prohlásil, že „není úkolem státního zástupce vodit od počátku policii za ruku,“ píší Hospodářské noviny.

Policejní prezident Martin Červíček se vlastně také staví za Martince. Hospodářské noviny vyzdvihují jeho výrok v ČT, kdy prohlásil, že s Martincem počítá na policejním prezídiu, a to přímo na útvaru, který mimo jiné odpovídá i za fungování protikorupční policie.

Tomáš Martinec po sporu s vrchní pražskou zástupkyní Lenkou Bradáčovou tedy oznámil svou rezignaci. Bradáčová uváděla, že protikorupční policie zpracovávala řadu případů, aniž by je nechala dozorovat státním zastupitelstvím, a že nemá personální ani odborné kapacity na týmové prověřování velkých kauz. Bradáčová také tvrdila, že ji Martinec o možném obvinění jejího manžela osobně informoval, ačkoli to měl říci dozorujícímu státnímu zástupci, který o ničem nevěděl. Martinec toto tvrzení však odmítl. Podle něj v žádném případě detektivové nekonstruovali nějaký případ, ani neprodávali informace.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…