Zeman chátrá před očima, píší LN

23.05.2013 8:55 | Zprávy

Aféra kolem profesury Martina C. Putny podle komentátora Lidových novin Daniela Kaisera potvrdila, jak moc se navzájem potřebuje zemanovský a schwarzenbergovský tábor. Oba potřebují nepřítele, proti kterému se mohou vyhraňovat, a tento celkem marginální spor se k podobnému ukazování svalů hodil výtečně. V zákulisí se pak odehrávají mnohem důležitější věci.

Zeman chátrá před očima, píší LN
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman při smuteční řeči

Knížecí tábor se rychle chopil příležitosti, Miroslav Kalousek promluvil o potřebě zmobilizovat občanské síly k obraně svobody, a Karel Schwarzenberg přispěl s paralelou s Gottwaldem a dokonce protektorátní politikou, která byla evidentně přehnaná.

Zemana prý na druhou stranu musí těšit, jak „intelektuálové“, proti kterým se tak rád vymezuje, spolehlivě a zároveň naprosto bezzubě zareagují na každou jeho provokaci. Hlučné demonstrace a petice s předem jasným seznamem signatářů jsou prý přitom vítanou clonou pro skutečně důležité kroky. „Prezidentovi se těmito gesty skutečně daří odvádět naši mysl od některých jeho činů, které mají potenciálně široký dopad,“ myslí si Kaiser.

Mnohem důležitější než povýšení jednoho akademika je podle něj například to, když si předseda Ústavního soudu diktuje, kdo bude dalších deset let bdít nad naší ústavností. „ÚS, který bude ještě víc k obrazu Rychetského, bude mít možná ještě expanzivnější sklony a ještě víc si bude osobovat právo mluvit politikům do vládnutí,“ upozorňuje komentátor. Dalším problémem, který byl povykem kolem Putny zdařile schován, bylo problematické prezidentovo svědectví k prodeji Mostecké uhelné.

O čem se v souvislosti s prezidentem Zemanem však v poslední době píše nápadně často, je jeho příklon k Rusku. Rozverné deklamování na ruské ambasádě však nenaznačuje vůbec nic. "Je to muž, který nám chátrá před očima, už prostě nemá sílu," soudí o Zemanových možnostech. A navíc ani před deseti lety, s pravomocemi premiéra a mnohem více silami, nás Miloš Zeman do područenství východní velmoci nezavedl.

„Kdybych chtěl hledat 'ruské' trendy v dnešní české společnosti, na prvním místě bych jmenoval vysoké tempo, jímž se oligarchové s přímými vazbami na vysoké politiky zabydlují v tuzemských médiích. Někdy to vypadá, že na odiv vystavovaná posedlost gravitací nového prezidenta k Rusku je dobrý způsob, jak vlastní 'rusifikaci' zakecat,“ uzavírá Kaiser.  


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…