Zkušený Polreich velmi tvrdě k ÚSTRu: Mladí svazáci klidně poblijí své rodiče

29.04.2013 10:21 | Zprávy

Do debaty o Ústavu pro studium totalitních režimů vstoupil na serveru Britské listy i Miroslav Polreich, bezpečnostní expert, který v padesátých a šedesátých letech působil ve zpravodajské službě a v devadesátých letech pak na Ministerstvu zahraničních věcí. Polreich popsal své zážitky z jedné debaty, na kterou zástupci totalitního ústavu vyrazili do regionů.

Zkušený Polreich velmi tvrdě k ÚSTRu: Mladí svazáci klidně poblijí své rodiče
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening proti novému složení Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

„Zúčastnil jsem se v roce 2008 veřejné (!) schůze v sále havlíčkobrodské radnice, pořádané krajně pravicovou organizací, kryjící se Havlíčkovým jménem. Hlavním řečníkem byl Pavel Žáček, Vladimír Mlynář a dosti stydlivě sekundoval pan Tabery,“ popisuje Polreich.

Někdejší funkcionář SSM a student socialistické novinařiny Pavel Žáček prý nejprve kategoricky popsal minulý režim, načež Vladimír Mlynář začal mluvit o významu a smyslu období Pražského jara. „Stručně a po pravdě řečeno, nejednalo se prý o nic jiného než o boj o koryta mezi komunisty,“ shrnul jeho diskusní příspěvek Polreich. Sice prý připustil, že se na procesu poměrně aktivně podíleli oba jeho rodiče - vysoký funkcionář KSČ Zdeněk Mlynář a ekonomka Rita Klímová - ale vysvětlil to jakousi mladickou nerozvážností.

Tato nehoráznost prý Polreicha, který se deklaruje jako přítel Mlynáře seniora, velmi zaskočila. „Nemohl jsem si nevzpomenout na příslovečného Pavlíka Morozova. (Vysvětlivka pro mladé: Pavlík byl mladý komsomolec, který udával své rodiče jako kulaky),“ sepsul nezvedeného syna Mlynáře.

Celá věc však prý pokračovala, když se Polreich v diskusi pokusil svérázné interpretaci komunistické historie oponovat. „Vyskočil Vladimír Mlynář a hlasem, kterému nebylo možno oponovat (nevím, co by následovalo), mne vyzval k opuštění sálu. Přestože schůze byla veřejná a v mém rodném městě, kde jsem znám, raději jsem odešel,“ popisuje. Za tento incident se mu prý později omluvila dokonce i tehdejší starostka z ODS, která se špínou totalitního ústavu nechtěla mít nic společného.

„Mlynář junior byl na té schůzi v roce 2008 jako druhý panelista. Projevil se jako obyčejný lhář, resp. stoupenec teorie, a ta tu ještě žije, že Pražské jaro bylo jen o korytech,“ vzpomíná dnes přítel jeho otce. „Dnes je bývalý šéfporadce bývalého premiéra Jana Fischera Vladimír Mlynář vrchovým managerem (šéf pro vztahy s veřejným sektorem v PPF) a opět chodí šířit veřejně své bludy. Vybaven jménem, které mají mnozí ještě v úctě,“ doplňuje obrázek.   

Pro dnešní dobu je prý příznačná „tendenční servilita, s jakou byl Mlynář junior schopen poblít své rodiče – mámu, která ho sama vychovala, a tátu, který opravdu měl podíl na 'pěrestrojce'.“ A právě k tomu je prý potřebný celý slavný totalitní ústav - k hledání špíny.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…