Zoufalá samoživitelka čeká na peníze: Páni politici, tohle mi děti nenakrmí

16.01.2013 9:40 | Zprávy

PŘÍBĚH Každé druhé manželství končí rozvodem. Konec nevydařeného vztahu může znamenat vysvobození, ale také finanční past. Situace osamělých rodičů v Česku totiž není zrovna růžová. Alimenty někdy dosahují směšných částek, nebo taky nechodí vůbec. Rodič se tak často dostává do těžko řešitelné situace. Své o tom ví i osmatřicetiletá Blažena R. z Prahy 9. Zklamaná je i z novinky státu, která neplatičům výživného může zabavit řidičský průkaz.

Zoufalá samoživitelka čeká na peníze: Páni politici, tohle mi děti nenakrmí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti - ilustrační foto

Paní Blažena si přála zůstat částečně v anonymitě. Nechce prohlubovat již tak dost hlubokou krizi ve vztahu s otcem svých dvou dětí, které má v péči, nechce se stát terčem „zlých řečí“ okolí, stejně tak chce ochránit i své děti.

„I tak to mají dost těžké, protože bezmála každý den slyší, že jim nemůžu to či ono koupit. Bohužel, je pro něj již nedostupné dokonce i to, aby jezdily do školy v přírodě či na výlety. To je ve škole a ve školce, kam chodí mladší dcera, dost vyčleňuje,“ stěžuje si paní Blažena na situaci, která je skutečně nezáviděníhodná.

Další příběhy ParlamentníchListů.cz čtěte ZDE

Paní Blažena totiž nemá vlastní byt, žije v podnájmu. A to rozhodně není levná záležitost, vydělat jen na nájem a poplatky s bydlením spojené, vyžaduje hodně úsilí a energie. „Na to, abych dostávala příspěvky na bydlení, nesplňuji požadavky, v podnájmu nemáme trvalé bydliště, poněvadž si to majitel nepřeje. To mám tak u matky na jihozápadě Čech. Tam však není práce a do její bytovky bychom se všichni nevešli. Navíc je již třetím rokem v důchodu, nijak pomoci mi také nemůže – spíš by potřebovala i ona nějakou oporu,“ pokračuje v neveselém vyprávění pro ParlamentníListy.cz Blažena.

Chtěla zabránit katastrofě, přitom se jiné přiblížila

Její problémy nastaly poté, co se rozvedla s manželem, který si rád přihnul něčeho ostřejšího a postupně začal po všech stránkách Blaženu i syna s dcerou ohrožovat. „Raději jsem odešla z bytu, který stejně patřil jemu, nerada bych se dočkala toho, že by to u nás skončilo nějakou katastrofou,“ říká Blažena. Rozvod po jistých komplikacích proběhl, exmanželovi bylo stanoveno výživné na obě děti pět tisíc korun.

„Pár měsíců platil a vše vypadalo, že se bude jen v dobré obracet – vlastně pro nás všechny. Pak si však exmanžel našel přítelkyni a začalo peklo. Děti si přestal úplně brát, takže na mně zůstávala péče o ně všechny víkendy v měsíci, všechny dny o prázdninách. Jen ten, kdo se v podobné situaci ocitl, ví, jak je to náročné – a to i po finanční stránce. Co však bylo ještě horší, alimenty začal platit jen jak se mu chtělo – někdy začátkem měsíce, jindy v půlce a jindy na konci. Bohužel, o stanovenou částku pěti tisíc se taky nejednalo,“ postěžovala si dál Blažena. Jednou to prý zdůvodnil tím, že přišel o práci, jindy měl nenadálé výdaje. A Blažena stále doufala, že vše časem doplatí. Marně.

Ano, i zastavárny a bazary...

„Pak začal útočit na to, abych přistoupila na snížení výživného, protože jeho nová přítelkyně otěhotněla. V té době už mi dlužil slušných pár tisíc a já se pomalu začala topit v problémech, i když jsem pracovala a neměla úplně minimální výplatu. Jenže zaplatit nájem deset tisíc (za byt 2+1, to přitom v Praze není nijak předražené), poplatky za plyn, elektřinu, telefon apod. dalších pět, k tomu školku, kupóny na MHD, jídlo, oblečení, bylo pomalu nad mé síly. Abych se udržela v práci a neměla zbytečné absence, odkládala jsem návštěvy úřadů v domnění, že se to přece jen srovná. Nesrovnalo. Nakonec jsem stejně úřady i soud o pomoc požádat musela. Jenže – všechno se to táhne hrozně dlouho a vy musíte – ať už to dopadne jakkoli – každý den mít peníze alespoň na to nejzákladnější. Kde je vezmete, vlastně nikoho nezajímá. Můžete si najít další práci, ale kdo se vám o ty děti postará, přece vás potřebují? Přiznám se dokonce, že jsem často musela navštívit i zastavárnu. Co nezbytně nepotřebujeme, jsem prodala v bazaru. To, že s velkou ztrátou, asi rozebírat nemusím," popisuje neradostný život samoživitelky Blažena. Jak přiznává, hodně si slibovala od změn v exekučním řádu i trestním zákoníku. Přece jen se domnívala, že se nějakým způsobem najde řešení toho, aby peníze na děti dostávala. Když se však dozvěděla o tom, že ta změna prakticky přichází v tom, že jejímu exmanželovi zabaví exekutoři řidičský průkaz, skoro se prý rozplakala.

„Ano, řidičák on má, má samozřejmě i auto, ale když se nenašla cesta dosud ho nějak donutit, aby nám pravidelně platil, hrozby zabavení řidičáku se dle mého zas tolik bát nebude. Nebál se ani rizika toho, že by mohl jít do vězení, tohle by si určitě taky nějak pojistil či eventuálně oželel. Peníze tak z něj zřejmě budu tahat další ještě poměrně dlouhé roky,“ povzdechla si Blažena. Nutno dodat, že podobné osudy prožívají po celém Česku i další ženy s dětmi.        

Desetina vězňů „seděla“ za neplacení alimentů

Zde je třeba uvést několik čísel. Celá desetina z třiadvaceti tisíc lidí za mřížemi (tedy ještě před amnestií prezidenta Václava Klause) si odpykávala trest kvůli zanedbávání povinné výživy. V Česku je v současné době zhruba 400 tisíc dětí s nárokem na výživné, na 160 tisíc z nich však druhý rodič alimenty neplatí. Znamená to, že by teoreticky tolik lidí mohlo v blízké budoucnosti kvůli novele zákona o řidičské oprávnění přijít? Práce tak, zdá se, přibyde hlavně exekutorům, do jejichž kompetencí zabavování ŘP nyní spadá (takzvaná Exekuce pozastavením řidičského oprávnění na základě paragrafu 71 a – návrh na ni může každý rodič, který se s neplacením alimentů potýká, podat přímo k exekutorům sám). Nutno dodat, že „novinka“ se nezamlouvala zřejmě ani prezidentovi Klausovi, který ji vetoval (poslanci ji však přesto v listopadu 2012 schválili), velmi ostře proti ní vystupují i odborníci na dopravu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…