Včera zveřejnil časopis Time dlouhou reportáž ze zákulisí kanceláře ukrajinského prezidenta Zelenského. A nevyznívá pro něho ani pro Ukrajinu příznivě. Jejím autorem je Simon Shuster, který se Ruskem a Ukrajinou dlouhodobě zabýval a sepsal knihu Fight Is Here o prezidentovi Ukrajiny (v Česku k mání za 493 Kč).
Shuster popisuje, jak Zelenského návštěva ve Washingtonu v září „nedopadla podle plánů“. Když se konečně dostal na pódium, tak působil unaveně a spoléhal hlavně na svou ženu. A když po projevu rozdával medaile, tak organizátory požádal, aby celou záležitost uspíšili. Následně přiznal, že byl ten večer unavený. Nejen kvůli prezidentským povinnostem, ale také ze snahy přesvědčit spojence, že s jejich pomocí může Ukrajina vyhrát. „Nikdo nevěří v ukrajinské vítězství jako já. Nikdo,“ uvedl v rozhovoru pro magazín po své státní návštěvě. A svěřil se, že vyvolávat tuto víru vyžaduje veškerou energii, kterou má.
Shuster připomíná, že válka trvá již 20 měsíců, Rusko kontroluje 20 % ukrajinského území a desetitisíce vojáků a civilistů zahynuly. A že Zelenskyj během svých zahraničních návštěv cítí, že světový zájem o válku ochabuje, spolu s mírou podpory. Strašidelné podle Zelenského je, že si svět na válku na Ukrajině zvykl a v USA a v Evropě je znát vyčerpání. Lidé vnímají válku jako show a už se nechtějí na to samé dívat podesáté.
Což dokazují i čísla agentury Reuters, o která se Shuster opírá. Tedy že už jen 41 % Američanů chce, aby Kongres poslal Kyjevu další zbraně. Když Ukrajina s protiofenzivou začala, tak to bylo 65 %. A nevalné výsledky ofenzivy Zelenskému práci neusnadňují. Nemluvě o konfliktu v Izraeli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.