Válka, Rusko, lumpové a USA. Generál Šándor nezaujatě stanovil situaci Česka po otřesech na Ukrajině

01.04.2014 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Nemá cenu strašit, vyvolávat studenoválečnické nálady nebo nové kolo zbrojení, říká bývalý šéf tajné služby, generál Andor Šándor ke krokům Ruska na Krymu. Ale vyzývá členské státy Severoatlantické aliance, aby posílily vojenskou sílu paktu.

 Válka, Rusko, lumpové a USA. Generál Šándor nezaujatě stanovil situaci Česka po otřesech na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

„Rusové budou všechny reakce a všechna opatření Severoatlantické aliance bedlivě sledovat a budou z toho dovozovat vlastní závěry, jak je Západ schopen nejen ekonomicky, ale i vojensky reagovat na to, co se na Krymu stalo,“ upozornil bezpečnostní expert. V rozhovoru pro ParlamentníListy. cz také vyjmenoval, jaké závažné dopady bude mít anexe Krymu na mezinárodní politiku.

Myslíte si, že už se Západ smířil s tím, že situace na Krymu je v podstatě nevratná, nebo je to věc, kterou nelze tak jednoduše přejít, protože i podle ruského historika Andreje Zubova šlo ze strany Ruska o naprosto bezprecedentní krok po druhé světové válce?

Obávám se, i když souhlasím s výrokem, že jde o téměř bezprecedentní krok, že otázka Krymu je vyřešena. Myslím si, že Rusko není tak naivní, nečeká, že kromě Kyrgyzstánu se rozšíří řady států, které tuto vojenskou anexi uznají. Ale já v současné době nevidím vůbec žádnou politiku Západu, která by mohla donutit Rusy, aby se Krymu vzdali. Je třeba konstatovat, že Rusové dlouho říkali: Jsou nějaké hranice, ale máme své národní zájmy a ty budeme hájit. Pokud jde o Krym, Rusové jednoznačně ukázali, kde stojí jejich národní zájem, to znamená ovládání Krymu vojensky, což jim zajišťuje přístup jak do Černého, tak do Středozemního moře.

Ale je třeba připomenout, že i když Putin svou politikou dlouhodobě destabilizoval Ukrajinu, vojenská anexe Krymu podle mého soudu nebyla dlouhodobě plánovaná. Spíš to byla reakce na to, co se dělo v Kyjevě, na to, jak Rusko, jak Putin vnímal ohrožení svého zájmu na Krymu. Když Janukovyč padl, bylo asi obtížné předvídat, kdo a jakým směrem v Kyjevě uchopí vládu, a Putin se chtěl zřejmě vyhnout problému, proto riskoval vojenskou anexi Krymu. Usnadnila mu to přítomnost vojáků Černomořské flotily, kteří podle smluv mohli legálně pobývat na území Krymu. Vzhledem k tomu bylo vojenský plán anexe Krymu obtížné zjistit zpravodajskými prostředky. I kdyby to Američané zjistili, stejně by s tím podle mého názoru nic neudělali.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…