Konrad Muzyka dle svého medailonku studoval Rusko na UCL (University College London) a momentálně je nezávislým bezpečnostním analytikem. Pravidelně se vyjadřuje k rusko-ukrajinskému konfliktu. Momentálně je podle něho situace špatná a zlepšení se v následujících týdnech neočekává. „Důvody současného stavu jsou tři a v zásadě se nejedná o nic objevného, protože problémy na ukrajinské straně jsou známy již dlouho: nedostatek munice, lidí, opevnění,“ uvádí Muzyka a dokresluje situaci ohledně nedostatku munice pozorováním, že některé dělostřelecké jednotky od letní protiofenzivy v roce 2023 střílejí o 70 až 90 % méně. Dělostřelecká palba je omezena na minimum, dokonce ji musejí povolovat velitelé brigád.
Pokud jde o pomoc z USA, která byla nedávno schválena, ta je dle analytika zásadní, ale pouze sníží nepoměr; o tom, že by ho vyrovnala, nemůže být řeč. Průběh války prý nezmění, jen oddálí problémy.
„Nadále čekáme na dlouhodobá a systémová řešení, a to jak ze strany USA, tak ze strany Evropy, a na předložení konkrétního plánu vojenské podpory Ukrajiny v této válce, který by jí umožnil soustředit se na plánování (společně se západními poradci) a vedení frontových operací s cílem obnovit iniciativu,“ poznamenal analytik.
Ani u opevnění nejsou zprávy pro Ukrajinu pozitivní. „Zahájení výstavby opevnění se opozdilo. V souvislosti s objevujícími se zprávami o možných ruských útocích směrem na Černihiv, Sum a Charkov stál Kyjev před dilematem, jakou oblast zvolit jako prioritní,“ uvádí Muzyka s tím, že v oblastech, kde Rusko útočí, tedy u Pokrovsku a Konstantinivky žádná opevnění ze satelitních snímků vidět nejsou. „Zdá se, že se Ukrajinci zaměřili na budování bodových míst odporu, která jsou však zranitelná vůči obchvatným manévrům, k nimž již dochází. Zbývá doufat, že další opevnění vznikají i v hloubi Doněcké oblasti,“ komentuje.
Co ale podle analytika bude mít největší vliv, je nedostatek vojáků. Zejména v následujících třech až čtyřech měsících. „Během této doby se na frontě začnou objevovat nově mobilizovaní vojáci, ale existuje také možnost, že v případě ruského průlomu nebo nedostatku záloh bude doba jejich výcviku zkrácena na minimum. V takovém případě by se Ukrajina mohla ocitnout ve stejné situaci jako Rusko v září 2022,“ praví Konrad Muzyka a dodává, že v současné době Ukrajina díry v obraně látá přesunutím vojáků z jiných směrů. Jenže i to bude obtížné vzhledem ke ztrátám.
„Dostali jsme se do bodu, kdy je situace na frontě nejhorší od března 2022. Početní převaha Rusů stále roste a s ní i počet útoků. Ukrajina nepřežila svou nejtemnější hodinu. Ta teprve začne,“ končí Muzyka svou analýzu na temné notě.
Doszliśmy do momentu w którym sytuacja na froncie jest najgorsza od marca 2022. Przewaga liczebna Rosjan ciągle rośnie, liczba ataków również. Ukraina nie przetrwała najczarniejszej godziny. Ona się dopiero zacznie. pic.twitter.com/rtv0TynzZ5
— Konrad Muzyka - Rochan Consulting (@konrad_muzyka) April 29, 2024
Nedostatek vojáků vedl ke změnám v mobilizačním zákoně na Ukrajině, který jednak snižuje věkovou hranici, ale také kvůli němu Ukrajina už nebude poskytovat svým občanům v odvodovém věku v zahraničí konzulární služby. Některé země, jako například Polsko či Litva už projevují ochotu posílat ukrajinské muže zpátky.
Jak ale uvádí britský The Telegraph, Ukrajinci v zahraničí se zpátky do vlasti nechystají. Například 39letý Vladimir na začátku konfliktu dostal svou exmanželku a čtyřletého syna z Ukrajiny, sám ale v zemi kvůli zákonům zůstal. Ale po dvou letech a poté, co byl shledán zdravotně nezpůsobilým, se rozhodl se k rodině v Německu vrátit. Zdůvodnil si to tím, že dítě potřebuje otce.
Kvůli novému zákonu mu ale hrozí, že už v cizině zůstane, protože pro nový pas by musel na Ukrajinu a riskoval by odvod na vojnu. Vrátit se nehodlá. Jednalo se prý o morálně těžké rozhodování, ale došel k tomu, že rodina ho potřebuje. „Nepociťuji žádný tlak ze strany rodiny nebo přátel, abych se vrátil. Všichni moji přátelé mé situaci rozumí,“ uvedl. Dodal, že jeho pas je stále platný a zmínil, že pro některé uprchlíky se jedná o urážku, pokud jsou například z Mariupolu a Rusové jim zničili domov. „A teď na ně jejich vlastní vláda bere klacek,“ postěžoval si.
I další Ukrajinci v zahraničí listu řekli, že nemají v plánu se na Ukrajinu vracet. Stavební dělník Volodymyr žije v České republice už 8 let a říká, že zákon je nespravedlivý. „A všichni moji ukrajinští přátelé z ČR, Lutsku i Kyjeva si to myslí také. Nikoho to netěší. Vláda nás nutí a s takovými zákony se s ní rozloučíme. Občanství získáme v jiné zemi,“ řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.