Kauzy "bílých límečků" prý špiní pověst a práci vojáků. Generálové zuří

26.06.2012 21:40 | Zprávy

Propírané kauzy armádních nákupů poškozují renomé armády. Tak zní jasný vzkaz z Generálního štábu AČR. Jeho bývalý náčelník Pavel Štefka, ale i exnáměstek několika ministrů obrany Jaroslav Novotný, se jasně staví za armádu s tím, že je třeba rozlišovat mezi úředníky a vojáky. Bílé límečky, ať už ministerští byrokraté, či politici totiž rozhodují o nákupech. Česká armáda se dlouhodobě těší z bezpečnostních institucí největší důvěře občanů a teď je ohrožena.

Kauzy "bílých límečků" prý špiní pověst a práci vojáků. Generálové zuří
Foto: Archiv
Popisek: Pandur II

„Armádě to každopádně škodí. Novináři často používají v článcích armádu a to v případech, kde má být jasně napsáno, že jde o Ministerstvo obrany a jeho úředníky. Armáda jsou vojáci v uniformách a lidé z Ministerstva obrany jsou v civilu. Vojáka v uniformě všichni vidí, kdežto úředníci z ministerstva jsou anonymní,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz armádní generál Pavel Štefka. Jinak řečeno, za kauzy jako CASA prý mohou bílé límečky z Ministerstva obrany nebo Poslanecké sněmovny a ne uniformy.

Generální štáb to mrzí

„Samozřejmě nás velmi mrzí, že se armádní nákupy takto mediálně propírají. Přestože naši vojáci, ať již doma, či v zahraničí, odvádějí perfektní práci, tak v konečném důsledku to armádu jako celek dost poškozuje,“ píše za dalšího armádního generála a současného náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka vedoucí jeho oddělení komunikace s veřejností Jana Růžičková. Ohledně kauzy letounů CASA se ale odmlčí: „Vzhledem k probíhajícímu šetření se nebudeme k této otázce vyjadřovat.“ Nezbývá než dodat, že Picek jejich nákup odmítal, ale nakonec změnil názor. Podle médií pod nátlakem patřičných úředníků ministerstva obrany.

„Většinou se stává, že zakázky obrovského rozměru, jedná se o miliardy, tedy zakázky Ministerstva obrany, jsou stále propírány. Jde sice o zakázky pro armádu, ale zadává je ministerstvo. Skutečně to v konečném důsledku armádu poškozuje. Novináři by si to měli uvědomit. Měl by také být vytvořen neprůstřelný systém, aby zakázky pro Ministerstvo obrany nebylo možné vůbec zpochybňovat. To je hlavní úkol,“ doplňuje bývalý šéf generálního štábu Štefka.

Bezpečnostní expert Národních socialistů – levice 21. století (LEV 21) a bývalý první náměstek hned pěti ministrů obrany za sebou Jaromír Novotný také hájí vojáky. „Nákup letadel za miliardy je vždy politickým rozhodnutím. Armáda poslouchá politiky, nemůže si dupnout, že něco chce. Je třeba rozlišovat mezi Ministerstvem obrany a generálním štábem,“ říká pro ParlamentníListy.cz. Právě jeho zásluhou se Česko dostalo do Severoatlantické aliance NATO.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…