Kubice se v úterním rozhovoru pro Českou televizi přiznal, že zastavil řízení o odnětí osobního příplatku kvůli tomu, že mu Lessy oznámil svůj záměr rezignovat, což Lessy nakonec stejně popřel s tvrzením, že ministrovi jen řekl, že se cítí unavený.
„V červnu v podstatě jsem zahájil řízení o odebrání osobního ohodnocení a pan policejní prezident mě přesvědčil o tom, že je to zbytečné, že v září stejně končí. V podstatě na tuto argumentaci jsem přistoupil a toto řízení jsem ukončil, protože by to znamenalo odebrání 20 tisíc korun z jeho platu a nechtěl jsem eskalovat situaci,“ uvedl v přímém přenosu ministr vnitra.
Jenže takto zastavené řízení je podle autora zákona o služebním poměru Petra Tomka protiprávní. „Právní důvody tam nebyly. Pokud je to řízení už jednou rozjeto, musí se zastavit přesně vymezenými důvody, které jsou popsány v zákoně o služebním poměru paragraf 179. Důvod, že policejní prezident nebo jakýkoli účastník řízení, s nímž je řízení vedeno, slíbil, že brzy skončí, tam rozhodně není,“ vysvětluje redakci Tomek.
Podle Tomka však Kubicemu žádný postih nehrozí, neboť nad sebou nemá vyššího služebního funkcionáře.
Záznam rozhovoru naleznete zde, po rozkliknutí videa Rozhovor s Janem Kubicem
Další důkaz
Nad Kubiceho odůvodněním kroutí hlavou také předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Buřič. „Je to jen další důkaz nevědomosti našich ústavních činitelů,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. UBS rozjela před čtyřmi dny petici na podporu policejního prezidenta, pod kterou se podepsalo už bezmála 6000 podpisů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera